Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SBSK proszę o identyfikację munduru ze zdjęcia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sebol13



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 195

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 6:50 pm    Temat postu: SBSK proszę o identyfikację munduru ze zdjęcia Odpowiedz z cytatem

Witam!
Na zdjęciu widnieje mój dziadek w mundurze MP (Żandarmerii) w której to służył już od 1935 po przez wrzesień 1939 aby po wszystkim trafić do Palestyny a potem do Tobruku.
Na zdjęciu jest on w mundurze i tu pytanie chyba brytyjskim ale ... krój tego munduru nie podpada pod "British Army Military No.1 oraz No.2 ???
Więc pytam co to za mundur (jaki model)? Zwróćcie proszę uwagę na kształt kieszeni (proste klapki).

Mundur z tego co wiem po wojnie moja babcia przerobiła na cywilny bo takie były czasy a ubrać się trzeba było.
Potem gdzieś przepadł a ja znalazłem to zdjęcie wraz z pamiątkami po śmierci dziadka.
Pisałem również na odkrywcy ale tam nikt widać nie wie Sad
A tu pamiątki:

Węgry,Palestyna(Bejrut),Tobruk...
Pozdrawiam
Sebol
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zagadka ale w sumie pomyślmy...

Na pewno tzw. 'Service Dress' (służbowe, pół-oficjalny) w opozycji do 'Battledress' (stąd wykładany kołnierz).

Taką prostą kieszeń miał 'Service Dress' wz. 1939 (wczesny). Guziki i pagony ma przeniesione z polskiego munduru.

to moje przypuszczenia.

EDIT:

Już wiem... Tzw. 'Other ranks service dress', który w odróżnieniu od oficerskiego miał kieszenie z prostymi klapami.

Cytat:
Other Ranks
For Other Ranks (Enlisted Men), the SD uniform originally comprised khaki wool (serge) trousers, a khaki wool tunic, with stand-and-fall (or Prussian) collar, four pockets on the front, each buttoned closed by a flap with a straight (horizontal) edge, large, serge re-inforcement patches over each shoulder, epaulettes, and a pair of brass wire hangars on the back, over the kidneys, to support the belt. The front of the jacket was closed by five buttons, usually of a regimental pattern, arranged vertically. A peaked cap was provided, covered in the same khaki serge (including the stiff peak), with a leather hat band (brown, for most regiments) held at either side by brass or horn buttons.. This uniform was worn with ankle boots, and, in the field, puttees would be wound up (or down) the length of the shins. The carrying equipment worn with this uniform was normally the 1908 webb pattern, made of fabric, and also khaki (though a lighter shade than the uniform).


Dodane po 10 minutach:

Cytat:
Officers
The Officers Service Dress was completely different, except in colour. The cloth used was a smarter looking, and more expensive wool. The jacket (not a tunic) had longer skirts, and an open collar, for wear with a collared shirt and tie. The breast pockets were closed by scalloped flaps, while those at the hips had straight edges. There was an epaulette on each shoulder, but rank was originally displayed on the cuffs, which were scalloped at the closure, and edged in a lighter cloth. Trousers were usually of a riding style, and brown riding boots were worn (even in infantry regiments, all officers were provided with a horse). The carrying equipment was the leather Sam Browne pattern, brown for most regiments. Officers also wore a khaki, peaked cap, though this was of a different design from the mens', with a leather peak.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 195

PostWysłany: Sob Sty 03, 2009 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj!
Dzięki za zainteresowanie sprawdzałem wcześniej te service dressy i ale jak powiedziałem klapki nie pasują krojem bo proste (rogi pod kątem 90 i nie szpiczaste ale dziadek był w stopniu S/M więc to nie to) i kieszenie mają podwójne przeszycie jedyny jacket pod jaki to podchodzi to mundur RAF-u ale tamten jest niebieski więc może po prostu jest to specjalny wzór dla MP bo normalny policyjny brytyjski No1 ma podobny krój tyle że kieszenie są gładkie a kolor czarny.
Co do dystynkcji to są rzeczywiście polskie no bo brygada miała pozwolenie na własne znaki (tylko epolety są brytyjskie no i oczywiście Poland),jednak na pewno nie wrześniowe bo mam zdjęcie dziadka w mundurze plutonowego zawodowego Żandarmerii z 39 i tam wyraźnie maja one obwódkę czerwoną wokół belek.
(sergeant-a dostał w Bejrucie od żabojadów a potem przeszli pod angoli i tam dostał S/M sergeant/major)
Nie mniej dzięki i będę dalej szukał Smile
Pozdrawiam
Sebol

Dodane po 1 minutach:

Kurcze minęliśmy się już sprawdzam i dziękuję Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum