Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mieszanie elementów sukiennych i lnianych w WP II RP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wielebny



Dołączył: 28 Lis 2007
Posty: 15

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 8:52 am    Temat postu: Mieszanie elementów sukiennych i lnianych w WP II RP Odpowiedz z cytatem

Ponieważ w relacji z udziału GRH Siedemnasty w Wyrach 2008 wywiązała się ciekawa dyskusja na powyższy temat, postanowiłem wydzielić ją do nowego wątku. Przemek

Bardzo ciekawie i klimatycznie wygląda zestawienie polskich kurtek lnianych ze spodniami sukiennymi.

Nie jest to z mojej strony czepialstwo. W sylwetkach które zaprezentowaliście jest coś... niesamowitego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Czarku.

Muszę przyznać, że pewną inspiracją dla nas były kadry z kultowego już dla wrześniowych rekonstruktorów filmu "Płomienne serca", a konkretnie z manewrów:







_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wielebny



Dołączył: 28 Lis 2007
Posty: 15

PostWysłany: Wto Lip 01, 2008 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i wszystko jasne. Już wiem skąd się u mnie wzięło to dziwne wrażenie, że gdzieś już to widziałem.
Na zdjęciach z epoki raczej takiego zestawienia nie zauważyłem, a na filmie nie skojarzyłem
jasnego koloru mundurów z kurtkami lnianymi.

Tym bardziej gratuluję spostrzegawczości i zbliżenia się do realiów historycznych w odtworzonych sylwetkach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Sro Lip 09, 2008 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem



No, podoficer chyba co prawda...

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem jeszcze takie ciekawe przykłady kombinacji munduru lnianego i sukiennych owijaczy:

Z monografii J. Odziemkowskiego na temat 8PPLeg. z Lublina:




Z forum militaryphotos.net:


_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Pią Paź 17, 2008 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Albo tu:

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne. Wyraźnie widoczne owijacze:


_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Mar 06, 2010 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne:





A tu ciekawostka - sukienna kurtka i lniane spodnie:


_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Nie Lut 06, 2011 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A tu ciekawy rozkaz z 24.06.1939 wrzucony przez Piotra Marciniaka z GRH 10PP (zwróćcie uwagę na wytłuszczony tekst Wink ):

Cytat:
Pozostałość 10pp.
Łowicz dnia 24.VI.1939
Według rozdzielnika
W związku ze świętem pułkowym-zarządzam dla pozostałości oddziału w Łowiczu:
Z pozostałości biorą udział w uroczystościach świeta pułkowego w Nieborowie w dniu 27.VI 2 baony a, 3 komp.:
I baon poz.-pod dowództwem kpt. Łuczaja
II baon poz pod d-cem- kpt. Lewestama
W garnizonie pozostaje 4 komp.poz jako komp.wartownicza która odbierze służbę wartowniczą w dniu 24.VI.

Organizacja umundurowania i ekwipunek:
Zarządzam następujące umundurowanie oddziałów poz. Na uroczystości:
-trzewiki nowe, spodnie sukienne, owijacze nowe, kurtka drelichowa nowa, rogatywka garnizonowa, pełne wyekwipowanie- tornistry, na tornistrach zrolowane płaszcze, w tornistrze koce/nowe troki pobrać z magazynu pułkowego. W dniu 24 b.m zarządzam przegląd baonów w koszarach im M.Śmigłego-rydza na placu sportowym.

Dzień 26.VI
W dniu 26.VI odbedzie się uroczysty apel poległych na placu sportowym koszar im Marszałka rydza –Śmigłego.
Na dowódce wyznaczam kpt Lewestama, który zorganizuje apel w myśl rozkau otrzymanego na odprawie w dniu 23.b.m
Raport od dowódcy całości odbierze o godz 20:50 mjr Piotrkowiak.

Dzień 27 b.m
-jak w rozkazie d-cy 10pp
różne:
a) Przewiezienie sprzętu z garniz.do Nieborowa:
Przewiezienie sprzętu jak:ołtarz, kazalnicę, ławki, stoły, słupy do flag oraz flagi-zajmie się sierż Goławski do dyspozycji w dniu 24 b.m i 26 b.m
Do dyspozycji którego wyznaczam jeden samochód ciężarowy i jeden wóz gospodarczy.

W dniu 24 i 26 b.m sprzęt ten odda do dyspozycji por Sochy i po skończonej uroczystości przywiezie go z powrotem z Nieborowa do Łowicza oddając go właściwym pododdziałom.

Co do ilości przewiezienia sprzętu-sierż Gosławski otrzymał ode mnie instrukcje na odprawie w dniu 23 b.m

B/ Delegacja na st.Łowicz:
Jako delegatów na stację kolejową wyznaczam st.sierż Ligienzę i sierż Wojtasińskiego, którzy zameldują się u II d-cy w dniu 26 b.m celem otrzymania wskazówek .

C/ środki lokomocji:
Wszystkimi środkami lokomocji zarządza kpt Piotrowicz i do niego należy zwracając się z poszczególnymi zapotrzebowaniami. Bez jego zgody nie wolno używac żadnych środków lokomocji.
Kpt Piotrowicz uruchomi w dniu 27.VI wszystkie środki samochodowe z parki int. Z uruchomionych samochodów przydzieli jeden samochód ciężarowy do dysp.klubu oficerskiego drugi klubu podoficersk.oraz jedną turę samochodów ciężarowych Łowicz, Nieborów dla oficerów żywn. I jedną turę dla ks.kapelana.

d-ca Krudowski
...........................
podpis

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum