Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Esbit Kocher
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Luftwaffe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 11:00 pm    Temat postu: Esbit Kocher Odpowiedz z cytatem

Paliwo stałe Esbit (Erich Schumms Brennstoff in Tablettenform) zostało stworzone przez Ericha Schumma w 1932 roku w Murrhardt. Jego głównym składnikiem jest hexamina. Dzięki niej wytwarza się wysokoenergetyczny, bezdymny płomień, a paliwo spala się bez topienia i nie pozostawia popiołu. Wadą tego rozwiązania była pewna toksyczność paliwa (mimo zapewnień „nicht Gesundheitsschädlich” na opakowaniu paliwa), jednak gotowanie w metalowych naczyniach zapobiegało skażeniu posiłku.

Do użycia paliwa Esbit stworzono liczne modele podgrzewaczy. Nas najbardziej zainteresuje podgrzewacz mod.9, gdyż był to model dystrybuowany w niemieckiej armii. Nie różnił się on niczym od modelu cywilnego o tym samym oznaczeniu, pakowano go jedynie w specjalne pudełko z postaciami 2 żołnierzy przygotowujących posiłek przy pomocy tego urządzenia.



WA Forum

Do opakowań „cywilnych” czasem dołączano blankiet Feldpost z dopiskiem „Ein „Esbit”-Gruß aus der Heimat”. Paliwo pakowano również w pudełka i można było je trzymać wewnątrz złożonego podgrzewacza.

Jak dotąd nie ma pewności, czy kuchenki te były wydawane żołnierzom przez kwatermistrza, czy pochodziły z prywatnych zakupów. Za pierwszą opcją przemawia fakt znajdowania dużych ilości tego typu wyposażenia na dawnych niemieckich pozycjach (np.: na stanowiskach 6 Geb.Div w północnej Norwegii)[1]. Za drugą opcją przemawia fakt, że przedmioty te nie miały stempli odbioru wojskowego.


[1] Wehrmacht Awards Forum

Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/Hexamine_fuel_tablet

Dodane po 15 minutach:

Oto mój prywatny egzemplarz:






_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"


Ostatnio zmieniony przez kiler dnia Sob Kwi 05, 2008 6:48 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Pią Sty 18, 2008 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto mój egzemplarz , po paru kosmetycznych zabiegach Wink







jak tylko przyjdzie to wrzucę zdjęcia kopii pudełka na paliwo Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe, nie łudź się, tak pięknie błyszczący będziesz miał do pierwszego praktycznego użycia, wiem coś o tym Razz No chyba, ze szykujesz go "na manekina", tfu na półkę Very Happy
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehehe domyślam się Wink ale nie martw się , będzie miał wygląd frontowy Wink tylko żeby taki osiągnąć najpierw postanowiłem doprowadzić go do stanu magazynowego, po czym samodzielnie go 'utyrać'
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Sob Lut 09, 2008 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kopia pudełka na paliwko do esbita z militaria44 :






Teraz pozostaje już tylko nabyć odpowiednie paliwo stałe Wink Widziałem takowe na allegro ale cena wg. mnie trochę zaporowa - licząc do tego koszty przesyłki. Może ktoś ma dojście do takowego ? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Nie Lut 10, 2008 9:47 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

a może mały skanik Wink
_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
po paru kosmetycznych zabiegach

Dyzik twoj kocher wygląda super! Może powiesz troszeczkę na temat tej kosmetyki? Chętnie zastosuję sie do twoich wskazówek Wink
Mój wygląda jakby miał ... z siedemdziesiąt lat Laughing
Dzieki
Powrót do góry
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo mi miło Wink

No to tak : najpierw popsikałem WD-40 bo mi troszkę rdza weszła pod nity i się bardzo ciężko otwierał, przy okazji trochę ją spenetrował.

Następnie na każdą z powierzchni nakładałem pędzelkiem Fosol i zostawiałem na jakieś 15/20 min, po czym myłem go w umywalce szczotką [ zwykłą taką do rąk ] ciepłą wodą z mydłem. I tak kilka razy.

Rdza i brud który mi pozostał delikatnie czyściłem taką gąbeczką ścierną o dużej gramaturze [ 160 chyba ]- do dostania w Castoramie np.

Następnie do upadłego pastą polerską Automax - też łatwo dostępna i niedroga , po czym dla zakonserwowania WD-40 i przetarłem do sucha.

W sumie to najwięcej zależy od tego jaka to jest rdza , czy powierzchniowa [ np. taka była u mnie ] z małymi wżerkami czy to głębokie wżery z taką czarną skorupą - jeśli tak to lepiej sobie odpuścić bo to szotką drucianą na wiertarce ciężko zedrzeć...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Pon Lut 25, 2008 11:17 am    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Właśnie nabyłem takowy:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=314961078

Jak przyjdzie to sprawdzimy metodę dyzika Smile

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 10:32 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

Dyzik a jak wyczyscic z brudu i lekkiej rdzy rzeczy, z ktorych nie chcemy zedrzec farby oryginalnej a chcemy wyczyscic i zakonserwowac ? Mam pare takich rzeczy....
_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Pią Mar 07, 2008 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

brud to szmatka/gąbka , woda ciepła + mydło i jedziesz.

Fosol w sumie nigdy mi jeszcze nie zniszczył oryginalnej farby a rdza zeszła. Pamiętaj że jak posmarujesz przedmiot fosolem , to też po 15 min powiedzmy - mydło + ciepła woda i czyścisz żeby Ci nie został taki biały nalot. Upierdliwą rdzę można papierem wodnym bardzo delikatnym potraktować, a jakby rysy zostały to pasta polerska [ AutoMax np. ] i przecierasz ;]

Konserwowac - WD40 , przynajmniej ja tego używam , popsikam , zostawię na chwilę a później pocieram szmatką bawełnianą.

Jak już mowa o różnych środkach , to kiedyś gdzieś czytałem o preparacie pomagającym przywrócić wyrazistość farby , ale nigdzie czegoś takiego nie widziałem, jakby ktoś coś takiego znał to będę wdzięczny za info ;]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Kwi 05, 2008 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto mój najnowszy:


_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2008 3:33 pm    Temat postu: ... Odpowiedz z cytatem

wypadałoby się zaopatrzyć w paliwko...

Na ebayu sprzedawane są duże kartoniki tego (20 paczek po 10 szt) - jakbyśmy się zrzucili w ramach SPMiP to by nie wyszlo tak drogo. Cena samego paliwka (200szt) to ok 21-25 euro... plus przesylka. Powinno wyjsc poniżej 2 euro na paczkę.

Link do przykładowej oferty:

http://cgi.ebay.de/Wilesco-Esbit-Trockenbrennstoff-10-x-20-Tabletten-NEU_W0QQitemZ330224455254QQihZ014QQcategoryZ27651QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
oberszuc



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1011

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2008 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w Polsce też można je kupić, można również kupić różne zamienniki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Kwi 07, 2008 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym się pisał Mariusz. Z tego co pamiętam to te na polskim all wychodzą sporo drożej niż 2E / opakowanie.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Luftwaffe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum