Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Umundurowanie ON

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TomaszJaciuk



Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 4

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 7:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie dotyczące hełmów w nieco innym zagadnieniu.Staramy się odtworzyć bataliony ON i kompletujemy wyposażenie.Jednym z bardziej interesujących tematów jest używanie hełmów przez tą formację.Jedne opracowania kategorycznie wykluczają posiadanie hełmów inne natomiast stwierdzają posiadanie 15 a nawet 31.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Bataliony Obrony Narodowej były jednostkami drugiego rzutu (choć w 1939 roku przyszło im walczyć ramię w ramię z wojskami regularnymi), więc na pewno występowały tam liczne braki. Być może część jednostek otrzymała hełmy wz.31, zapewne część hełmy wz.15, a jakaś (moim zdaniem zdecydowana) część nie otrzymała hełmów wcale (wszystkie zdjęcia ON jakie widziałem przedstawiają żołnierzy w rogatywkach).

Tu parę fotografii na szybko znalezionych na stronie NAC (którą do takich poszukiwań gorąco polecam):

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/87960/a69d0197753fa0048cf13d953f56399f/

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/90235/a69d0197753fa0048cf13d953f56399f/

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/90280/a69d0197753fa0048cf13d953f56399f/

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/89176/a69d0197753fa0048cf13d953f56399f/

Mogę jedynie poradzić poszukiwanie zdjęć konkretnej jednostki, która chcecie odtwarzać, wśród weteranów lub ich rodzin.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemek, nie znam się tak jak Ty na WP, ale wydaje mi się, że zdjęcia z uroczystości i parad nie odpowiadają rzeczywistości na polu bitwy (mundur polowy to nie mundur wyjściowy).

Zdaje się, że u Daleckiego o wrzesniu na Podkarpaciu widziałem parę fotek jednostek ON, sprawdzę w domu.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Lip 29, 2010 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak i nie Mariusz: na paradach związanych z ważnymi datami rzeczywiście zakładano mundury galowe z patkami odznaczeniami i numerami pułkowymi oraz noszono zredukowane wyposażenie (choć też nie zawsze, np. jest relacja, że na defiladzie z okazji rocznicy 3 maja 1939 r. 39 pp wystąpił w umundurowaniu polowym z całym sprzętem - biedki, taczanki, w celu podniesienia morale). Natomiast często odbywały się parady po powrocie z manewrów, gdzie żołnierze występowali w umundurowaniu polowym (np. bardzo cenne dla nasz zdjęcia z manewrów rzeszowskich w 1938 roku).

Oddziały ON nie posiadały 2 rodzajów umundurowania - żołnierze posiadali jeden mundur, który trzymali w domu na wypadek wojny i na niektóre uroczystości. Na wielkie uroczystości z tego co kojarzę czasami zakładali stroje regionalne, a na ćwiczeniach często nosili ubrania cywilne. Poza tym regularne WP nawet na paradach często występowało w hełmach, natomiast ja jeszcze nie natrafiłem na zdjęcie ON w takowych i moim zdaniem o czymś to świadczy.

Na koniec dodam, że jeśli już o mundurach polowych i wyjściowych mówimy, to warto pamiętać, że w przedwojennym WP mundur polowy był często zużytym mundurem wyjściowym, który pozbawiono wszelkich ozdób i oznaczeń Wink

Dodatkowo mocno odbiegliśmy od tematu wątku, więc wydzielam nowy.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TomaszJaciuk



Dołączył: 26 Lip 2010
Posty: 4

PostWysłany: Pią Lip 30, 2010 7:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też nie spotkałem się ze zdjęciem na którym ON występowała by w hełmach.Kazimierz Pindel w książce"Obrona Narodowa w II Rzeczypospolitej wyklucza posiadanie hełmów co jego zdaniem było jedną z głównych przyczyn tak wysokiej śmiertelności.W interesujących mnie batalionach Wieluń nie otrzymali też łopatek,masek pgaz, opinaczy do spodni.Jednak nie wykluczam ,że hełmy zostały wydane najbardziej prawdopodobne jest to w batalionach śląskich najlepiej wyposażonych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum