Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Łopatka piechoty

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 7:42 pm    Temat postu: Łopatka piechoty Odpowiedz z cytatem

Ale numer, panowie. Jeśli to oryginał przedwojenny, a w sumie na to wygląda, to pięciokątne łopatki LWP z trzema nitami nadają się bez przeróbek...

http://www.allegro.pl/item381281883_polska_saperka_mars_1935.html


_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli kolejna "znana prawda" obalona. Tylko w takim razie jak to było - czy 5-nitowe były wcześniejsze, późniejsze, czy może oba modele robiono jednocześnie Question
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 31

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 1:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Czy osoby siedzące w temacie przedwojennego WP mogłyby udzielić mi odpowiedzi na pytania dotyczące łopatek austriackich używanych przez armię polską z okresu II RP? :
-Czy takie łopatki były wtórnie malowane minią i podkładem ?
-Czy stosowano do nich austriackie futerały?
-Czy na futerałach i saperkach nabijano polskie stemple/sygnatury?
-Czy łopatki takie wydawano jeszcze żołnierzom polskim podczas Wojny Obronnej 1939?
-Gdzie można dostać replikę austriackiego futerału ?

Z góry dziękuję, pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Sty 17, 2009 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiś czas temu na "O" pojawiła się taka fotka:





Przedstawia świeżo zmobilizowany oddział piechoty przed wymarszem na front. Doskonale widać szczegóły wyposażenia i umundurowania. Ja zwróciłem uwagę właśnie na łopatkę w pokrowcu. Patrząc na to zdjęcie stwierdzam, że porządna przeróbka lwp rzeczywiście daje radę. Tutaj mój egzemplarz:



_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem






Mój egzemplarz trzynitowej saperki. Tu pochodzenia "wrześniowego" jestem niemal pewien, ponieważ przekazał mi ją jakiś czas temu dziadek, a pochodzi podobno od jego ojca (mojego pradziadka), służącego przed wojną (1934) w 5PSK a w czasie wojny jako saper w 5 (lub 55 - prawdopodbnie w dokumentach jest błąd) bat. saperów. Saperka pokryta jest nałożonym przez dziadka czarnym smarem - i tu pytanie od początkującego: zostawić tak jak jest czy coś przy tym robić?
Sygnatur nie doszukałem się (możliwe że sa gdzieś ukryte pod smarem), łopatka nosi ślady użytkowania - rysy, wytarcia farby na krawędziach, ale ogónie stan uważam za bardzo dobry.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będę kraczącym krukiem, ale stawiam, że to powojenna łopatka. Nawet nie chodzi o brak pierścienia, ale o obrys - przedwojenna ma boczne krawędzie równoległe, zaś ta z 50 - tych lat - zwężające się ku szczytowi. ta na zdjęciach się wyraźnie zwęża. Co nie zmienia faktu, że jest piękna i świetna do rekonstrukcji.

Przy okazji przypomniałem sobie, że chyba komuś na tym forum obiecałem taką łopatkę... Ale komu? Boże, starzeję się Crying or Very sad

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu porównanie kolorów z przedwojenną puszką na maskę pgaz (farba oryginalna) i hełmem wz.26 Adrian (farba ze znanego serwisu aukcyjnego)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Paź 15, 2009 10:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

melescul napisał:
Przy okazji przypomniałem sobie, że chyba komuś na tym forum obiecałem taką łopatkę... Ale komu? Boże, starzeję się Crying or Very sad


Zdaje mi się, że Budzy już pobrał Wink

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.allegro.pl/item796807491_wrzesniowa_saperka_trzynitowa_mars_1935.html

Na Allegro wypłynęła kolejna przedwojenna trzynitówka. Widać różnice z powojenną - obrys, a także kształt wytłoczenia na trzonek - powojenna ma wydzielający się z kształtu "garbek", przedwojenne wytłoczenie jest bardziej płaskie.





Niemniej jednak ta powojenna jest moim zdaniem wystarczająca do rekonstrukcji bez większych przeróbek (niedobre sa głównie trzonki, a i one nie zawsze)

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alberto



Dołączył: 28 Cze 2010
Posty: 2

PostWysłany: Wto Sie 03, 2010 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to mój pierwszy post na tym forum, wiec serdecznie witam Kolegów.

Kupiłem saperkę wrześniową (5-cio nitową), w dość fajnym stanie Very Happy , lecz pozbawioną trzonka. Chciałbym go sam dorobić i proszę o warunki techniczne ( dokładne wymiary).

Pozdro
Albert
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lipton



Dołączył: 30 Lis 2010
Posty: 1

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszedłem w posiadanie takiej oto łopatki: szerokość górnej krawędzi 185mm, dolnej 170mm, długość boku 225mm, średnica otworu na sztyl 40mm. Miejsce osadzenia sztyla nitowane z tyłu dwoma stalowymi nitami. proszę o jakiekolwiek info, skąd może pochodzić, miejsce znalezienia wskazuje na WP 1939 roku, ale mam wątpliwości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Wto Gru 07, 2010 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przedwojenne WP to raczej nie jest, przynajmniej nie słyszałem nigdy o prostokątnych łopatkach - jak widać na zdjęciach z tego wątku, miały one inny kształt.
Odpada powojenna LWP, ze względu na wymiary, rosyjska chyba też, ale nie jestem pewien.
Równie dobrze może być cywilna - miejsce znalezienia nie zawsze oznacza że jest ona wojenna, a widziałem zwykły start szpadel podobnie nitowany.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum