Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Listopadowa zaduma

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 11:03 pm    Temat postu: Listopadowa zaduma Odpowiedz z cytatem

Nastał czas wspominania tych, którzy odeszli. Ja mam jedno swoje miejsce pamięci, które staram się odwiedzać zawsze gdy jestem w swoich rodzinnych stronach, a zwłaszcza w te jesienne dni. Pisałem już o nim gdzie indziej, ale żeby nie zniknęło, wstawiam znowu:





Krótka historia tego miejsca:

Cytat:
Jesienią 1939 roku w Lublinie przy ul. Lipowej, na placu sportowym obok cmentarza ewangelickiego pobudowano baraki na polecenie Dowódcy SS i Policji O. Globocnika i otoczono wysokim parkanem. Utworzono tu obóz przejściowy . W lutym 1940 roku przywieziono do niego z obozów jenieckich w Niemczech wyselekcjonowanych 1600 polskich jeńców wojennych pochodzenia żydowskiego. Wszyscy byli w mundurach polskich żołnierzy. 950 jeńców zwolniono za okupem wypłaconym przez Judenrat Lublina. Pozostałych 650 żołnierzy popędzono piechotą do Białej Podlaskiej przez Lubartów. Do Lubartowa doszło 627 żołnierzy. Umieszczono ich w bożnicy. Tu zmarło kilkunastu. Po kilku dniach poprowadzono ich dalej, w kierunku Parczewa. Jeśli któryś nie mógł nadążyć i pozostawał w tyle, kazano mu klęknąć i strzelano w tył głowy. Nazajutrz cała droga od Lubartowa usłana była trupami. W okolicach wsi Pałecznica policjanci urządzili masakrę. Zabito ok. 200 jeńców wojennych.
Do Białej Podlaskiej nikt żywy nie doszedł. Jeńców konwojowali Schutzmani ze 104 Batalionu Policji oraz Selbstschutzu.


Za R. Dumało "Wojna, okupacja, wyzwolenie. Lubartów 1939-1949"

Cieszy to, że jak widać ludzie pamiętają o tym miejscu.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum