Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prośba o pomoc

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 3:36 pm    Temat postu: Prośba o pomoc Odpowiedz z cytatem

Mam do Was taką prośbę.
Próbuje rozwikłać zagadkę wrześniowego powołania mojego pradziadka. W 1934r. był powołany jako poborowy do służby w 5 PSK w Tarnowie (pochodził ze wsi w okolicach Tarnowa). Tam odbył służbę i otrzymał stopień starszego strzelca. Z zawodu był technikiem, murarzem (pracował m.in. przy budowie zakładów azotowych w Mościcach).
W 1939r. zmobilizowany 29 września z przydziałem do 5 Batalionu Saperów (mobilizowali się w Bochni), kolumna pontonowa. 9. września został ranny pod Włochami k. Warszawy, uratowany przez niemieckich sanitariuszy trafił do szpitala, później do Stalagu.

Ciekawi mnie taka rzecz: dlaczego faceta, mającego przeszkolenie jako strzelec-kawalerzysta (miał szablę) mobilizują do saperów? Miał zawód technika, dziadek wspomina że podczas służby w 5 PSK pomagał oficerom np. remontować mieszkania, coś budować czy przebudowywać. Czy mogło być tak, że w związku z zawodem otrzymał w ramach podstawowego przeszkolenia w kawalerii dodatkowe, np. w plutonie pionierów (nie jestem pewien co do istnienia osobnych pododdziałów pionierów w pułkach kawalerii) co wiązałoby się z awansem na starszego strzelca i na podstawie tego przeszkolenia został on w mobilizacji przydzielony do saperów? Bo wydaje mi się to dziwne: wyszkolenie kawalerzysty trwało dłużej i było kosztowniejsze niż piechura, więc na logikę, jeżeli mamy wyszkolonego kawalerzystę, posyłamy go do kawalerii bo przydział do piechoty jest marnotrastwem środków użytych do wyszkolenia go w jeździectwie. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Poza tym, jest może jakieś miejsce, gdzie mógłbym szukać szerszych informacji na ten temat? CAW? W dokumentach IPN-u nic dokładniejszego nie ma.

Znacie może jakąś publikację dot. 5 Batalionu Saperów, lub opisującą jego szlak bojowy w 1939?

Dodaje zdjęcie pradziadka ze ślubu (1935), może zauważycie na nim coś, co mogłoby pomóc.

Z góry dzięki za pomoc!

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Sty 03, 2013 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znam z literatury parę przypadków takich roszad przed sama wojną, np.: W. Mirecki został przeniesiony w 1939r. z z rezerw 11PU, z którymi od kilku lat się szkolił i był zżyty do 3 PSK, gdzie nikogo nie znał. W 10BK zwolniono przed samą kampanią prawie cały przeszkolony rocznik i zastąpiono świeżymi ludźmi z poboru (w broni technicznej, gdzie wyszkolenie było tak ważne (sic!)), zabrano też wielu wyszkolonych podoficerów i oficerów do świeżo formowanej Warszawskiej Brygady Panc-Mot.
W kazdej brygadzie kawalerii był szwadron pionierów, każdy pułk posiadał własną drużynę pionierów - trudno sobie wyobrazić każdą większą jednostkę bez własnej służby saperskiej, chociażby do wykonywania zapór i zniszczeń przy odwrocie.
Saperzy to jednak trochę więcej niż zwykła piechota, więc akurat w tym wypadku, biorąc pod uwagę przeszkolenie pionierskie, nie uznałbym tego za marnowanie potencjału Wink

Co do literatury, to może coś z wymienionych w Wiki:
Zdzisław Józef. Cutter: Saperzy II Rzeczypospolitej. Warszawa [etc.]: Pat, 2005. ISBN 83-921881-3-6.
"Saperzy w służbie Polsce" Adam Szugajew Londyn 1985r.

Tu jest coś jeszcze:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=79&t=129732

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Pią Sty 04, 2013 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A sam fakt awansu na starszego strzelca, z czym on się wiązał i za co się go dostawało?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Sty 04, 2013 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwykle za dobrą służbę i wyniki w szkoleniu. W szkołach podchorążych dawali ją zazwyczaj przed Bożym Narodzeniem, żeby można było się pochwalić rodzinie na pierwszej przepustce (podobno łatwiej było o nią w artylerii niż w piechocie, przynajmniej tak twierdzi we wspomnieniach jeden artylerzysta Wink ). W zasadzie nic nie dawała oprócz splendoru, bo honory oddawano dopiero kapralowi.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum