Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wspomnienia płk Z. Baszaka (16 PP)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Wto Kwi 15, 2008 11:09 am    Temat postu: Wspomnienia płk Z. Baszaka (16 PP) Odpowiedz z cytatem

Na obchodach rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej w Pszczynie w 2006 roku część z nas miała okazję poznać Pana Pułkownika Zdzisława Baszaka. Podczas kampanii wrzesniowej służył on w stopniu plutonowego podchorążego w 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej (w trakcie kampanii awansowany na sierżanta). W rozmowie z nami Pana Pułkownika wyróżniała idealna wręcz pamięć - nigdy nie zapomnę jak kazał mi pokazać spód mojego trzewika i spytał czy wiem ile mam gwoździ. Zawstydzony przyznałem, że nie wiem bo nigdy nie liczyłem. On jednak pamiętał mimo upływu 70 lat - 32 sztuki, bo gdy wracali do koszar podoficer zawsze ich sprawdzał i karał za brak choćby jednej sztuki. Dzięki niemu ja też już na zawsze zapamiętam Very Happy . Pamiętam też jego wstrząsającą opowieść spod pomnika w Ćwiklicach, gdzie w 1939 roku jego oddział został zmasakrowany przez niemieckie czołgi na otwartym polu.

Wątek założyłem dlatego, że jakiś czas temu trafiłem na sieci na wspomnienia Pana Pułkownika w wersji audio. Polecam każdemu pasjonatowi WP II RP Wink :

http://www.tajemnice.cyberion.org/16pp_ba.html

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Maj 08, 2010 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmienił się link do tej relacji relacji:

http://www.tajemnice.org.pl/16pp_ba.html

Przy okazji znalazłem jeszcze jeden ze wspomnieniami Pana Pułkownika:

http://www.intarnet.pl/www1.atlas.okay.pl/index_full.html?action=full&id=13559

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Sob Maj 15, 2010 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragmenty wyjątkowo ciekawych wspomnień Pułkownika znajdują się w książce "Rozkaz-Zapomnieć!" J. Rostowskiego, gdzie opisana jest dokładnie bitwa pod Ćwiklicami. Osobiście zachęcam, bo to świetne źródło informacji Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Lip 14, 2011 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh, strona znów nie działa, a nie byłem na tyle mądry, żeby zarchiwizować pliki mp3. Confused
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum