Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Syrenki IIKP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Remix



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 21

PostWysłany: Sro Cze 22, 2011 9:26 pm    Temat postu: Syrenki IIKP Odpowiedz z cytatem

Dowództwo 2 Korpusu i oddziały pozadywizyjne

Oznaka rozpoznawcza w postaci syreny z mieczem i tarczą w czerwonym polu /herb m.stoł.Warszawy/ została pierwotnie zatwierdzona w grudniu 1942r. dla dtwa Armii Polskiej na Wschodzie i oddziałów pozadywizyjnych /1/. Z przemianowaniem dotychczasowego dtwa APW na dtwo 2 Korpusu, przejęło ono oznakę dtwa APW /2/. Rozkazem korpuśnym z września 1943 /3/ w p. zatytułowanym "Nakazanie umieszczenia znaków rozpoznawczych", otrzymały tę oznakę również jednostki pozadywizyjne. Rozkaz ten opiewał, że "wszystkie jednostki pozadywizyjne w składzie 2 Korpusu, a więc i etapowe , podległe dcy Zgrupowania Zakładów Służb, mają nosić jako znak W.J. "syrenę"."
Na terenie korpusu tylko szpitale wojenne oraz Biuro Rejestracji Grobów Wojennych noszą znak "Kraków". Widać opieszale stosowano się do rozkazu skoro jeszcze w kwietniu 1944r. mamy wniosek do rozkazu, polecający ścisłe zastosowanie się do niego. /4/

Pierwsze wydanie oznak zlecone do wykonania firmie w Tel-Avivie /Palestyna/, wykonano haftem maszynowym, białą nicią na cienkiej pąsowej bawełnianej tkaninie , usztywnionej drelichem. Obydwie warstwy zszyto pąsową nicią. Wyprodukowano dwie odmiany oznaki, różniące się wymiarami /4,5 x 3,8 i 5 x 3,9cm/, sylwetkami syreny i materiałem usztywniającym. Syrena i obwódka w oznace miały być wg rozkazu koloru srebrnego. Takie pojawiły się dopiero we Włoszech, ręcznie haftowane srebrną nicią, produkcji chałupniczej. Wśród oznak rozpoznawczych w.j. największą ilość odmian w wykonaniu mamy w tej oznace, zarówno pod względem użytego materiału, jak i samego godła.
Oprócz haftowanych, zaczęto je od lata 1944r. wyrabiać, jak zresztą i wszystkich w.j. w miasteczku włoskim Castelfidardo, z materiału używanego na okładziny ręcznych harmonii, z których ta miejscowość słynęła. Pod koniec pobytu korpusu we Włoszech, firma Boeri w Rzymie wyprodukowała komplety tłoczone w metalu, złożone z "syreny", oznaki 8 armii brytyjskiej /honorowej 2 Korpusu/ i pary oznak "Poland", które umieszczone w kasetce, nadawały się na pamiątkowe podarunki.

Latem 1946r. ukazały się dwa rozkazy korpusu, których poszczególne pozycje dotyczyły omawianej oznaki. Był to rozkaz nr 75 z 13.VI. 1946, w którym poz. 409 zatytułowano "ZNAK SYRENA-ZARZĄDZENIE NOSZENIA PRZEZ ŻOŁNIERZY W.J.", oraz uzupełniający go rozk. nr 80 z 4.VII.1946. W pierwszym z nich podano, że w związku z przeniesieniem w polskiego korp. na teren W. Brytanii jest wskazane, aby wszyscy żołnierze 2 Korpusu nosili na rękawie munduru "syrenę" jako znak 2 Korpusu. W tym celu dca korpusu zarządził, że żołnierze 3 dyw.strz.karp., 5 kres.d.p., 2 warsz.dyw.panc. i 14 wlkop.bryg.panc. mają nosić "syrenę" na lewym rękawie munduru, tuż pod napisem "Poland" - a powyżej znaku własnej w.j., pozostawiając bez zmian noszenie "syreny" jak dotychczas na lewym rękawie przez żołnierzy dtwa korpusu i jednostek pozadywizyjnych, obowiązującego znaku 8 armii na prawym rekawie, oraz rozmieszczenie napisu "Poland" na obu rękawach.
W rozkazie uzupełniającym zarządzono noszenie prze żołnierzy Bazy 2 Korpusu syreny na tle czerwonym, zamiast dotychczasowej na tle niebieskim. Następstwem tych rozkazów było wielce wzmożone zapotrzebowanie na tę oznakę, któremu sprostało wyprodukowanie jej w dużych ilościach w W. Brytanii. Wykonano je drukiem na cienkiej tkaninie usztywnionej rodzajem gęsto tkanej rogóżki, bądź drelichem. Obydwie warstwy zszyto czerwoną nicią wzdłuż krawędzi. Oznakę wykonano w trzech odmianach, różniących się szczegółami sylwetki syreny, oraz w jednej z odmian użytym materiałem wierzchniej zadrukowanej warstwy.
Wśród żołnierzy innych w.j. utarła się żartobliwa nazwa godła oznaki "pół pestki i pół śledzia".
Przypominam, choć zapewne większość z Was wie, że Pestkami ochrzczono ochotniczki PSK Very Happy

/1/ Rozkaz dtwa APW nr 37/1942.
/2/ Dz.Rozk.N.W. i M.O.N. nr 1/1944.
/3/ Rozkaz L. 705/Tj/SS/S.D./Korp. z dn. 18.IX.1943.
/4/ Oddz.Sł.Szt.Dtwa 2 Korp.L.dz. 790/Tj./S.D./44 z dn.21.IV.1944.







BAZA 2 KORPUSU

Wysunięta Baza Armii Polskiej na Wschodzie została przemianowana rozkazem naczelnego wodza z lipca 1944r. na Bazę 2 Korpusu /1/ rozkazem dtwa 2 Korpusu z września tegoż roku /2/ ustalono oznakę rozpoznawczą. Była nią biała syrena na granatowej tarczy. Wielkość i kształt oznaki jak oznaka 2 Korpusu. W związku z przeniesieniem korpusu z Włoch do Wlk. Brytanii i wydanym rozkazem /3/ zarządzającym noszenie oznaki z syreną przez wszystkich żołnierzy 2 Korpusu, dodano do niego oddzielnym rozkazem /4/ uzupełnienie, zarządzając noszenie przez żołnierzy Bazy "SYRENY /kolor czerwony/ na lewym rękawie munduru zamiast dotychczasowej syreny koloru niebieskiego". "Oczywiście, wymienione w rozkazie kolory czerwony i niebieski określają kolor tarczki tj tła dla białej syreny. Wysunięta Baza APW znaczyła pojazdy znakiem "Kraków". Po przybyciu z Śr. Wschodu do 2 Korpusu na teren Włoch i przemianowaniu jej na Bazę 2 Korpusu, zachowała swój znak rozpoznawczy na pojazdach /5/, ustalony rozkazem dtwa 2 Korpusu "herb Krakowa" na białym tle dla dtwa Bazy i wszystkich oddziałów do niej przynależnych /6/. Uległo to wkrótce zmianie, bowiem już 7.X.1944 skierowano wniosek do rozkazu dtwa 2 Korpusu /7/ zmieniający znak rozpoznawczy na pojazdy dtwa Bazy i jednostek bezpośrednio podległych jej dtcy na białą syrenę na granatowym tle. Dtwo 8 armii brytyjskiej zawiadomiono /8/ o zmianie znaku, celem uniknięcia zamieszania, ponieważ znak "Kraków" jest znakiem rozpoznawczym 3 polskiego korpusu na Środkowym Wschodzie.

Oznakę noszoną na mundurze wykonano haftem maszynowym białą nicią na niebieskim suknie. Oprócz wymienionej, mamy oznaki w wielu odmianach ręcznej miejscowej produkcji. Przeważa haft srebrny na różnolitym materiale o całej gamie odcieni od jasnego błękitu, po granat. Sam emblemat nie zawsze udolnie wykonany, czasami w niczym syreny nie przypomina Laughing Laughing Laughing
Wykonano również tę oznakę w masie plastycznej.

/1/ Rozkaz nacz. wodza L.dz. 798/Tjn/Org/44. z 23.VII.1944.
/2/ Rozkaz dtwa 2 korp. nr 99 z 10.IX.1944. poz.754.
/3/ Rozkaz dtwa 2 korp. nr 75 z 13.VI.1946.
/4/ Rozkaz dtwa 2 korp. nr 80 z 4.VII.1946 poz.445.
/5/ Pismo dtwa Bazy 2 Korp. Oddz.Sł.Szt.L.dz.1703/Tj/S.D.18.VII.44.
/6/ Rozkaz dtwa 2 korp. Oddz.Sł.Szt.L.dz.2863/Tj/S.D./44.z 11.VI.44.
/7/ Dtwo 2 korp. Oddz.Sł.Szt.L.dz.4532/Tj/S.D./44 z 7.X.44.
/8/ Pismo dtwa 2 korp. 4532/S.D. z 29.XI.44.

Pozdrawiam Very Happy

_________________
Sua sponte
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 5+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum