Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Włosko-niemiecki plecak marszowy?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adalberto



Dołączył: 20 Lut 2016
Posty: 2

PostWysłany: Sob Lut 20, 2016 10:55 pm    Temat postu: Włosko-niemiecki plecak marszowy? Odpowiedz z cytatem

Czołem Panowie!

Z tej strony Wojtek Sz. z sojuszniczej Wink GRH Regio Esercito. Zgodnie z sugestią Kuby postanowiłem zaspamować wasz GJotowy dział interesującą szpejową zagadką na jaką przypadkiem natrafiłem.

Od kilku dobrych latek kolekcjonowania włoskiego szpeju bardzo często przewijają się przez moje ręce tornistry i plecaki marszowe - najładniejsze stany w różnych wersjach lądują na mojej półce, nieco gorsze powracają do "boju" w naszej Grupie. Jak z pewnością wiecie (nie będę przecież ojców uczył dzieci robić Laughing ) wiele z włoskiego ekwipunku lądowało po 1943 roku w niemieckich łapkach, a zwłaszcza wyżej wspomniane plecaki w górskich łapkach GJotów, ale takiego cudaka, jaki Wam zaraz pokażę, to ja na oczy jeszcze nie widziałem. Cóż, liczę, że Wy widzieliście i potwierdzicie moją teorię Smile

Ogólnie jest to średniego stanu, niemal zwyczajny, włoski plecak marszowy znany jako Sacco per armi a piedi M39. Niemal, ponieważ posiada przyszyte fabrycznie! same niemieckie okucia!

Szelka z prawej to oczywiście szelka klasycznego włoskiego egzemplarza - włoska klamerka i hipsterskie oczko służące do zahaczenia o haczyk (będzie później) na dole pleców plecaka. Szelka z lewej, to własnie ten cudak - klamerka została wymieniona na niemiecki D-ring... no właśnie, po co? Druga szelka wygląda identycznie.


Właśnie na tej powyższej szelce, zamiast wspomnianego oczka umieszczono intrygująco wyglądający duży hak (jakieś 10cm!). Moim pierwszym skojarzeniem było coś od ekwipunku alpinistycznego:



Jako że "nowi projektanci" zdecydowali się na wstawienie haka zamiast oczka, u dołu plecaka również zmieniono system zaczepu na coś, co wygląda jak D-ring od szelek niemieckich:


Szczerze powiedziawszy ja jestem w kropce, włoscy kolekcjonerzy których się radziłem także - każdy z nas słyszał oczywiście o przejmowaniu włoskiego ekwipunku, ale nikt nie widział przykładu aż takiej ingerencji, która swoją drogą jest mocno nielogiczna. Czy spotkaliście się kiedykolwiek na jakiś zdjęciach z czymś takim, albo możecie chociaż poświadczyć "niemieckość" użytych okuć? A może wiecie od czego może pochodzić ten hak?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 10:58 am    Temat postu: Re: Włosko-niemiecki plecak marszowy? Odpowiedz z cytatem

Adalberto napisał:
Czołem Panowie!

Z tej strony Wojtek Sz. z sojuszniczej Wink GRH Regio Esercito. Zgodnie z sugestią Kuby postanowiłem zaspamować wasz GJotowy dział interesującą szpejową zagadką na jaką przypadkiem natrafiłem.


Jak miło, że w dzisiejszych czasach ktokolwiek jeszcze korzysta z takich zabytków jak internetowe fora Smile Witaj serdecznie !

Adalberto napisał:
Szelka z prawej to oczywiście szelka klasycznego włoskiego egzemplarza - włoska klamerka i hipsterskie oczko służące do zahaczenia o haczyk (będzie później) na dole pleców plecaka. Szelka z lewej, to własnie ten cudak - klamerka została wymieniona na niemiecki D-ring... no właśnie, po co?
...
Czy spotkaliście się kiedykolwiek na jakiś zdjęciach z czymś takim, albo możecie chociaż poświadczyć "niemieckość" użytych okuć? A może wiecie od czego może pochodzić ten hak?


Jeżeli dobrze zrozumiałem to chodzi coś mniej więcej takiego ? :

Powyższa fota jest z plecaka który określany jest niekiedy jako Kleines Gebirgsrucksack. Służyło to to do szybkiego zrzutu plecaka - taki antyczny "quick-release". Dlatego też w jednej szelce (przeważnie lewej) jest klasyczna klamerka, a w prawej wydawałoby się to głupie rozwiązanie.
W przypadku Grosse Gebirgsrucksacka sprawdza się to doskonale w trakcie użytkowania i podejrzewam, że ktoś mógł przenieść to rozwiązanie do używanego przez siebie plecaka innej armii. Jeżeli byłby leworęczny to mogło to powodować "odwrócenie" szelki z tym patentem.

Jeżeli oczywiście dobrze zrozumiałem i o to chodziło Rolling Eyes

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adalberto



Dołączył: 20 Lut 2016
Posty: 2

PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeżeli oczywiście dobrze zrozumiałem i o to chodziło Rolling Eyes


Tak mniej więcej Very Happy

Oczywiście jak najbardziej rozumiem i znam wspomniany przez Ciebie system - jak widać na moich fotkach (załadowały się? bo mi działają idealnie) występuje on także we włoskich plecakach chociaż w wersji "odwrotnej" do niemieckiej: to oczko jest umieszczone na szelce, a hak przyszyty do plecaka. W moim włoskim "cudaku" zachowano jednak manierę niemiecką, ale zamiast klasycznego plecakowego haka niemieckiego dano ten intrygujący hak-karabińczyk, którego pochodzenia nie mogę całkowicie ustalić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Nie Lut 21, 2016 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owy hak szczerze powiedziawszy pierwszy chyba raz na oczy widzę Smile Może to i cywilny być, bo u niemców takich 10cm cudaków jeszcze nie widziałem.
_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum