Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Luftwaffe a Powstanie Warszawskie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Luftwaffe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Maj 27, 2009 5:58 pm    Temat postu: Luftwaffe a Powstanie Warszawskie. Odpowiedz z cytatem

Zainteresowała mnie ciekawa kwestia: w jednym z numerów bodajże "Militariów" o udziale jednostek LW w tłumieniu Powstania napisano, że żołnierze Luftwaffe byli znienawidzeni przez Powstańców na równi z SS-manami i HIWISami. Dziś natomiast trafiłem na relację Henryka Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela:

Cytat:
Wyruszyłem do Powstania, mieliśmy z kolegami zdobywać Okęcie, ale Niemcy mnie schwytali. Całe szczęście, że schwytali mnie lotnicy, a nie SS-mani, czy żandarmeria. Byłem trzymany w kazamatach, a później używano mnie do robót budowalnych.


Pełny artykuł tutaj:

http://www.polskieradio.pl/historia/polecamy/artykul100019.html


Czy ktoś natrafił jeszcze na relacje dotyczące tej kwestii ?

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
drab



Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 5

PostWysłany: Sro Cze 03, 2009 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamieszczam poniższe zdjęcie. Było ono również publikowane w książce Władysława Jewsiewickego „Powstanie Warszawskie okiem polskiej kamery”. Według opisu zostało wykonano pod koniec września w czasie zawieszenia broni w pobliżu BKG – spotkanie żołnierzy kompanii kpt. Kalinowskiego „Ostoi” broniących placówek po parzystej stronie Nowego Światu z grupą żołnierzy niemieckich stacjonujących w Muzeum Narodowym. Z tyłu w berecie fotoreporter Wincenty Szober, którego aparatem zostało zrobione zdjęcie.


To co mnie zadziwiło, to że po ponad miesiącu walk, kiedy wszyscy wiedzieli, że Niemcy mordują, mogło dojść do takiej scenki (nastrój odprężenia, które bije z tego zdjęcia, ale być może mamy sytuację z samego końca września kiedy toczyły się już rozmowy kapitulacyjne).

Skupiając się na samych sylwetkach żołnierzy, czy pierwszy żołnierz z lewej nie używa lornetki teatralnej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Cze 03, 2009 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za super fotkę. Rzeczywiście jest zastanawiająca.

Co do lornetek, to wydaje mi się, że masz rację.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Pią Cze 12, 2009 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można jedynie gdybać. Pewnym rozwiązaniem byłoby założenie, że ci lotnicy nie są narodowości niemieckiej. Znany jest przypadek Alzatczyka, zdaje się nazwiskiem Roget, który na początku Powstania, dostawszy się jako wehrmachtowiec do niewoli, przyłączył się do batalionu "Zośka" pod pseudonimem "Rożek". Może i ci lotnicy nie należeli do "rasy panów" i jako takich wysłano ich, dla szybszego porozumienia z Polakami.

Ale jak mówię - to teoria z fusów do kawy.

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytając "Kamienie na Szaniec" trafiłem na coś ciekawego:
"...trzeci, ranny, postanowił drogo sprzedać swoje życie. Wpadł do piwnicy pewnego domu - i bronił się. Dwustu lotników nadbiegło do pomocy patrolowi żandarmerii..."
Fragment dotyczy śmierci Tadeusza Mirowskiego "Oracz", 2 czerwca 1943. Nie jest to powstanie, ale świadczy że "jacyś lotnicy" - pewnie LW w Warszawie było.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W jednym z numerów Militariów był cały artykuł na temat udziału LW w Powstaniu.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DyziK



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1420

PostWysłany: Wto Lut 16, 2010 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało mi się odszukać ten artykuł. Znajduje się nie w Militariach a w Poligonie , konkretnie numerze 1 ( styczeń-luty) / 2009.

Jak ktoś jest zainteresowany mogę podesłać zdjęcia / skany na maila.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bergahorn



Dołączył: 06 Kwi 2010
Posty: 1

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli to możliwe to byłbym zainteresowany materiałami dt. LW - Powstanie Warszawskie Smile
_________________
FJR25
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Luftwaffe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum