Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obca broń w rękach RKKA
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
...+ MP (w trawie)


Tak jest, sebol13, a raczej jego sokole oko wypatrzył dodatkowo MP w trawce Wink

A jako ciekawostka. MG w rękach sołdatów z ACz:





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 195

PostWysłany: Wto Gru 15, 2009 9:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soldier napisał:

A jako ciekawostka. MG w rękach sołdatów z ACz:




Ciekawostką jest na pewno to gdzie to zdjęcie zrobiono!
Otóż jeśli mnie pamięć nie myli jest to pomnik pod Borodino na cześć marszałka Kutuzowa więc zdjęcie ma charakter symboliczny (propagandowy być może jest to fotomontaż).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Otóż jeśli mnie pamięć nie myli jest to pomnik pod Borodino na cześć marszałka Kutuzowa więc zdjęcie ma charakter symboliczny (propagandowy być może jest to fotomontaż).


Nie wiem czy to fotomontaż, czy nie, ale 14 października 1941 roku miała miejsce bitwa pod Borodino, gdzie przeciw Niemcom użyto 32 dywizje strzelców z Władywostoku. Sybiracy stanęli na przeciw m. in. niemieckim pułkom piechoty z dywizji SS "Das Reich". W bitwie jednak zostali pokonani.

Wydaje mi się więc, że to jest raczej fotka z bitwy pod Borodino, aniżeli jakiś fotomontaż. Poza tym, według mnie, gdyby sowieci chcieli trakowy fotomontaż wykonać żołnierze nie strzelali by z niemieckiego MG, tylko np. z radzieckiego Maxim wz. 1910, lub też innej broni wykonanej przez Związek Radziecki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 195

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soldier napisał:

Nie wiem czy to fotomontaż, czy nie, ale 14 października 1941 roku miała miejsce bitwa pod Borodino, gdzie przeciw Niemcom użyto 32 dywizje strzelców z Władywostoku. Sybiracy stanęli na przeciw m. in. niemieckim pułkom piechoty z dywizji SS "Das Reich". W bitwie jednak zostali pokonani.


...Kutuzow też tam dostał baty i się wycofał - historia lubi się powtarzać Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sro Gru 16, 2009 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
...Kutuzow też tam dostał baty i się wycofał - historia lubi się powtarzać


No właśnie to tym bardziej propaganda nie miała odwołania to zwycięstwa z przeszłości... Wink

P.S
Wszedłem w posiadanie anglojęzycznej instrukcji do MG34, z 13 kwietnia 1943. Mam ją w pdf-ie, więc jeśli ktoś potrzebuje, mogę wysłać. Zapewne każdy miłośnik MG ma ją od dawna, ale gdyby coś to pisać Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Pią Gru 18, 2009 9:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widac uzywanie zdobycznej broni to domena nie tylko WH Wink Przypomina mi się fragment z "Największej Bitwy" Andrew Nagorskiego, gdzie opisując oddziały jednej z dywizji idących bronic Moskwy wrzywołuje wszpomnienie widza "idą uzbrojeni w zdobyczne polskie karabinki i hełmy".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sob Gru 19, 2009 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No towarzysze ze wschodu cenili polską broń (w przeciwieństwie do polskich oficerów Confused ).

Choćby na tym zdjęciu. Czerwonoarmiści z Browningiem wz.28:

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Gru 19, 2009 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

soldier napisał:
w przeciwieństwie do polskich oficerów Confused



A skąd ten karkołomny wniosek ?

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sob Gru 19, 2009 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może inaczej, sowieci nie ufali polskim oficerom, czego efektem było np. przydzielanie radzieckich żołnierzy do polskich jednostek tworzonych na wschodzie od 1943 roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wynikło małe nieporozumienie: Twoją wypowiedź odczytałem jako stwierdzenie, że polscy oficerowie nie mieli zaufania do polskiej broni, co moim zdaniem nie jest prawdą. Co do właściwej tezy - naturalnie zgoda.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do właściwej tezy - naturalnie zgoda.


Chodziło mi właśnie o brak zaufania sowieckich mentorów do polskiej kadry dowódczej.

pozdr. Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, wydaje mi się, że ludzie radzieccy aż za bardzo cenili polskich oficerów i ich umiejętności. Stąd zapewne próba zniwelowania naszej przewagi kadrowej wiosną 1940 roku metodą ewaporacji. Dzięki temu w 1943 roku już nie bardzo mieli ani kogo cenić, ani kim pogardzać, przynajmniej w liczących się ilościach. Wink

Browningi wz. 28 po raz kolejny odwołują nas do sprawy tzw. opołczeńców. To oni głównie dostawali takie miksowane z różnych źródeł typy broni i wyposażenia w rozpaczliwej obronie przedpola Moskwy. Nasze rkm-y były tu na pewno wisienką na torcie, biorąc pod uwagę, że pospolite ruszenie wyruszało niekiedy na wojnę w... carskich mundurach wygrzebywanych z teatrów.

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Melescul napisał:
wydaje mi się, że ludzie radzieccy aż za bardzo cenili polskich oficerów i ich umiejętności. Stąd zapewne próba zniwelowania naszej przewagi kadrowej wiosną 1940 roku metodą ewaporacji. Dzięki temu w 1943 roku już nie bardzo mieli ani kogo cenić, ani kim pogardzać, przynajmniej w liczących się ilościach.


Tak wiem, źle się wtedy wyraziłem. Dobrze mówisz Wink Efektem tej wysokiej ich oceny dla naszych dowódców, była niestety śmierć w Katyniu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Nie Gru 20, 2009 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

melescul napisał:

Nasze rkm-y były tu na pewno wisienką na torcie, biorąc pod uwagę, że pospolite ruszenie wyruszało niekiedy na wojnę w... carskich mundurach wygrzebywanych z teatrów.

Ba, podobna sytuacja miała miejsce w Berlinie w 1945 - zdarzali się żołnierze Volkssturmu, weterani, którzy z braku mundurów używali własnych pamiętających czasy kajzera Wink
Co do małej ilości oficerów polskich, zwłaszcza po wymaszerowaniu armii Andersa - czy nie stąd (prócz "upolityczniania" wojska) brało się obsadzanie stanowisk oficerskich rosjanami o polsko brzmiących nazwiskach?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Pon Gru 21, 2009 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ba, podobna sytuacja miała miejsce w Berlinie w 1945 - zdarzali się żołnierze Volkssturmu, weterani, którzy z braku mundurów używali własnych pamiętających czasy kajzera


Broń niekiedy również pamiętała czasy poprzedniej wojny Wink

Cytat:
Co do małej ilości oficerów polskich, zwłaszcza po wymaszerowaniu armii Andersa - czy nie stąd (prócz "upolityczniania" wojska) brało się obsadzanie stanowisk oficerskich rosjanami o polsko brzmiących nazwiskach?


Z jednej strony były to braki kadry dowódczej, a z drugiej chęć sowietów kontrolowania sytuacji w polskim wojsku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum