Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Identyfikacja formacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hiob



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 546

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 10:17 pm    Temat postu: Identyfikacja formacji Odpowiedz z cytatem

Panowie prosba , kolega prosil mnie o identyfikacje formacji z jakiej pochodzi zolnierz przedstawiony na fotografi. Ja z polszczyny jestem kiepski , no chyba ze byla by to marynarka . Licze na wasza pomoc.
Generalnie zdjecie liche poprasilem o lepsza jakos obiecal podeslac.
Czapka okrogła sugeruje mi ze moze to byc KOP ale jak wspomnialem "zielonych" formacji nie za bardzo rozrózniam.
Bede wdzieczny za pomoc.

_________________
Mój strach jest taki ma?y ze mie?ci si? w kieszeni, dlatego zawsze nosze go z sob?.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Wto Paź 02, 2012 5:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kotwiczki na kołnierzach sugerują morską jednostkę wojsk lądowych (m.in. morskie bataliony a potem pułki strzelców). W związku z kanarkowym sznurem wychodzi mi, że to może być Morski Dywizjon Żandarmerii. Była to jednostka WP (nie Marynarki) utrzymywaną z budżetu Marynarki Wojennej. Nie pasuje mi do tego tylko kolor patek i otoku czapki - powinien być szkarłatny (znaczy się taki czerwony Wink ).
Nie wiem jak do tego odnieść tę KOPowską czapkę - z tego co kojarzę pierwsze jednostki KOP przybyły na Pomorze w połowie maja 1939, więc raczej nikt nie bawił się w wydawanie im kotwiczek do munduru garnizonowego, chociaż kto wie - wtedy by nawet wszystko pasowało, bo żandarmeria KOP chyba szkarłatnych otoków nie miała. Dobrze by było zapytać tych kolegów:

http://kop.dobroni.pl/media/index.php?MediumID=375

Z ciekawostek widać, że pan kapral był ambitny - na prawej piersi Państwowa Odznaka Sportowa i Odznaka Strzelecka (na kieszeni). Niestety nie jestem w stanie rozpoznać odznaki na lewej piersi - może jak będziesz miał lepszej jakości foto.

Tak czy siak bardzo ciekawe zdjęcie.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hiob



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 546

PostWysłany: Wto Paź 02, 2012 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki serdeczne.
Generalnie trop jest pobobruje troche ZW , zdjecie dotyczy czlowieka słuzacego w helu wiec moze to 2 Morski Pluton Żandarmerii wchodzacy w sklad Morskiego Dywizjonu Żandarmerii. Pluton organizacyjnie podlegał dowództwu Żandarmerii w Warszawie, służbowo zaś Dowódcy Rejonu Umocnionego w Helu. Przy takich dziwnych sytuacjach czesto wychodzily specyficzne dziwolagi mundurowe.
Co do KOPU masz racje
Odziały Korpusu Ochrony Pogranicza przysłano na Hel w maju 1939 r. wydzielając z Batalionu KOP "Sienkiewicze" (dow. ppłk Jan Dyszkiewicz) kompanię odwodową i kompanię ckm, a z Pułku KOP "Sarny"(dow. ppłk Nikodem Sulik 1893-1954)– kompanię odwodową. Z tych jednostek utworzono batalion noszący numerację IV/7 pp, znany także jako IV Batalion KOP "Hel" pod dowództwem mjr. Jana Wiśniewskiego (?).
W momencie przybycia do Helu batalion liczył 12 oficerów i 430 szeregowych i składał się z następujących pod podziałów :
-10 kompania piechoty -dow. por. Kazimierz Giluń (?)
-11 kompania piechoty- dow. kpt. kpt. Stanisław Wiśniewski (?)
-12 kompania piechoty- dow. por. piech. Jan Wojciechowski (1903-?)
-13 kompania piechoty -dow. por. Emil Okińczyc (?)
- 4 kompania ckm -dow. por. Henryk Borkowski (?)
-1 kompania Straży Granicznej -dow. por. Stanisław Wrecikowski (?)
Jak widac w skladzie nie mieli ZW Wink
Generalnie niezly cyrk .

Dodane po 5 godzinach:

Dzieki za naprowadznie na slad, trop okazał sie sluszny pobobrowalem poszperalem i okazało sie ze faktycznie to zandarm z Morskiego Plutonu Żandarmerii wchodzacy w sklad Morskiego Dywizjonu Żandarmerii.
Mało tego zołnierz na fotografii to Czesław Skowrońcki - żandarm z oddziału Zarczyńskiego opisany w ksiażce Seroki (trafilem go na zbiorowej fotce ktora podesle potem).
Rodzina przebakneła cos , że bronił Helu jako szeregowiec i nic nie wiedziała, że był żandarmem ba ze nawet byl kapralem.
Czapka okazala sie specyficzna czapka dla ZW w Helu i by nie tylko.
Dzieki raz jeszcze za pomoc.

_________________
Mój strach jest taki ma?y ze mie?ci si? w kieszeni, dlatego zawsze nosze go z sob?.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum