Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dwa mundury - prośba o indentyfikację

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomtechman



Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 2

PostWysłany: Pią Lis 02, 2012 10:48 am    Temat postu: Dwa mundury - prośba o indentyfikację Odpowiedz z cytatem

Witam!
Na zdjęciach jest prawdopodobnie mój stryjeczny dziadek Stanisław Techmański. Wiem, że służył w armii rosyjskiej a potem polskiej.
Pytanie:
Z którego roku mogą pochodzić te zdjęcia i czy można określić jakie to mundury?
Z góry dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Lis 02, 2012 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum.

Zdjęcie wklejone jako pierwsze jest późniejsze i przedstawia oficera w kurtce oficerskiej wz.19 z jednostki z numerem 4 (pułk piechoty, pułk artylerii lekkiej, pułk ułanów). Oficer nosi Krzyż Walecznych, więc zdjęcie pochodzi z okresu po 1920 roku (najpewniej pierwsza połowa lat 20-tych). Dodatkowo nad KW jest odznaka za rany - przodek był jednokrotnie raniony na polu walki.

Zdjęcie drugie to zdjęcie oficera w mundurze wzoru dla Polskiej Siły Zbrojnej, który był pierwszym mundurem odrodzonego WP i używano go w latach 1918-1922. Oficer najprawdopodobniej w stopniu podporucznika (na naramienniku chyba nie ma gwiazdki).

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomtechman



Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 2

PostWysłany: Pią Lis 09, 2012 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dziękuję za informacje. Dostałem potwierdzenie od rodziny, że to rzeczywiście Stanisław Techmański. Stanisław wymieniany jest w składzie 23p.p. w publikacjach;
- Spis oficerów z roku 1921 (jest na stronie MTG)
- Rocznik oficerski 1924
- Rocznik oficerski 1928
Z Wikipedii wyczytałem, że w tych latach istniał tylko jeden 23 pułk piechoty i był to 23 Pułk Piechoty im. płk. Leopolda Lisa-Kuli (23 pp). W Roczniku Oficerski 1928 widnieje, że kapitan Stanisław Techmański miał przydział do K.O.P.
Z ostatniego dokumentu, którego skan widziałem wynika, że służył w Baonie Podchorążych Rezerwy Piechoty Nr 7 w Jarocinie. Informacje na temat tego batalionu są w CAW sygn. I.340.21, niestety nie mam do nich dostępu.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum