Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mundur wz. 19

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kondor44



Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 1

PostWysłany: Czw Cze 18, 2009 1:47 pm    Temat postu: Mundur wz. 19 Odpowiedz z cytatem

Witam.

Chciałbym zwrócić się do Was z pytaniem odnośnie umundurowania wz. 19. Ze zdjęć wynika, że Wasza GRH używa m. in. tego typu mundurów. I tu pierwsze pytanie: szyliście sobie je sami? Czy też może wykonała je dla Was jakaś firma z tych "bardziej znanych"- Lancier, Hero etc.?
Jeśli szyliście sobie je sami, to na podstawie jakich materiałów? Ponoć istnieją gdzieś WT "dziewiętnastek", ale wszyscy zapytani o możliwość udostępnienia tychże warunków bądź choć kilku informacji na ich temat nabierają wody w usta na zasadzie "cichociemny- nic nie wie i nie widział". Może Wy będziecie w stanie pomóc mi znaleźć jakieś dane potrzebne do wykonania elementów umundurowania wz. 19, ewentualnie pomożecie rozwiązać niejasności wynikające ze studiowania dostępnej ikonografii.

Na załączonym powyżej obrazku mamy wizerunek porcięt wz. 19 zaczerpnięty z publikacji H. Wieleckiego "Polski mundur wojskowy 1918- 1939". Niestety- jest to wszystko, co byłem w stanie znaleźć nt. spodni tego typu. Czy ktoś z Was wie i mógłby napisać dokąd miałyby sięgać te spodnie? Wiem, że nosiło się do nich owijacze, zatem czy nogawki były do "mniej- więcej" połowy łydki, czy może sięgały do kostek? Jaka była możliwość regulacji tych spodni w pasie (tzn. o ile centymetrów)? Jak były podszywane? jaka była wysokość stanu? Czy jedynym "urządzeniem" utrzymującym je na tyłku żołnierza były "ściągacze" po bokach? Na ile guzików zapinano rozporek?
A propos owijacze- jaki miały one właściwie kształt? Z rozmów z innymi rekonstruktorami Września 1939 wynika, że były nieco łukowate, ale nikt nie ma najmniejszej ochoty podać wymiarów, ew. może jakiegoś szkicu "na kolanie", na podstawie którego można by spróbować uszyć sobie owijacze samemu. Zatem prośba z mojej strony: napiszcie, proszę, jaka była ich długość? Czy były one zaopatrzone w haczyk tak, jak owijki wz. 32? Wiązane na tasiemki o podobnej długości, jak w "trzydziestkach dwójkach"? Jaki był ten ich łuk?
Tyle pytań z mojej strony na chwilę obecną. Mam nadzieję, że będziecie w stanie mi pomóc.

Dzieki i pozdrawiam,

k44
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Nie Kwi 28, 2013 6:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie podbić temat mundurów wz.19.
Jak właściwie jest z mundurami wz.19? Bo mówiąc szczerze pogubiłem się. Wersja z 1919r., ta wchodząca do użycia podczas wojny polsko-bolszewickiej ma kołnierz "wysoki".
Zmianę w kołnierzu mają niektóre bluzy w latach 30-tych i kołnierz się zmienia. Spotkałem się z oznaczeniem tego jako wz.19/28, a czytałem też że był jeszcze jeden wzór, chociaż podobno (znowu - wyczytałem i nie pamiętam gdzie), do 1939 (czy też do 1936) produkowano bluzy wz.19 w pierwotnym nie zmienionym kształcie. I czy użycie bluzy wz.19 z nie zmienianym kołnierzem (tj. takim, jakie powszechnie występowały w 1920r.) byłoby wskazane w rekonstrukcji? Czy raczej byłoby to zbyt duże odejście od zasady odtwarzania reguły a nie wyjątków? (zaznaczam, że nie odtwarzam 1920 i nie chcę "obskoczyć" wszystkiego jednym mundurem).
Co mnie zdziwiło, na stronie Kawaleria Czarnecki bluza wz.19 opisana jako "z lat 36-39" ma poziome kieszenie.
Moglibyście pomóc rozwiać moje wątpliwości? Być może wszystko to opisane jest w znanej książce p. Wieleckiego, ale niestety nie mam jej i raczej szybko nie zdobędę z racji ceny i dostępności.
Mógłbym też prosić o podzielenie się jakimiś zdjęciami bluz tych które Wy używacie, ponieważ potrzebuje jakiejś ikonografii żeby móc pokazać krawcowi na czym polega różnica między wz.19 "wczesną", a tą używaną w 1939r.
Z góry dzięki wielkie za pomoc!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Kwi 29, 2013 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam kiedyś wstawiłeś zdjęcie, które jest odpowiedzią na temat używania kurtek z wysokim kołnierzem w 1939.

http://spmip.mojeforum.net/viewtopic.php?t=694

Co do wersji to najlepiej ślij PM-kę do Melescula.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum