Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Hełm wz.31
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 5:17 pm    Temat postu: Hełm wz.31 Odpowiedz z cytatem

Model "akceptowany" w naszym gronie Laughing

Nie będę ukrywał, że temat założyłem, żeby się pochwalić. Trafiło mi się dziś jak ślepej kurze ziarko - kupiłem w komórkowo rtv-owym lombardzie hełm wz. 31 w użytkowym stanie. O ile zaś dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, powiem tylko, że tanio, zważywszy na galopującą psychozę cenowo-allegrową.

Hełmik używany powojennie chyba - brak salamandry. Jest za to wkład przedwojennego typu. I kawalątek podpinki

Aż mi szkoda przerabiać do dobrego repro. Ale jakoś się przemogę. Za to teraz mój stary dzwon będzie do wykorzystania przez grupę.








_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Lut 22, 2008 7:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przepiękny, gratulacje Very Happy
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 2:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, jak ostatecznie decydujemy w sprawie koloru salamander? Robimy w tenże deseń, co reszta blachy, czy dobieramy kolor pod hełm Przemka?

Aha, potrzebny mi wieszak z pralni chemicznej - będę robić brakujące podpinki :p

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

melescul napisał:
Aha, potrzebny mi wieszak z pralni chemicznej - będę robić brakujące podpinki :p


Mam 2 - podrzucę Ci z chlebakiem przy najbliższej okazji.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
guitar_hero



Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 160

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem za kolorem przemkowej salamandry. Krzysiu mi kiedys szukał takiego koloru, zapytam go jutro jakie numery były najbardziej podobne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki, mogę podrzucić swoją sztukę Krzyśkowi do porównań.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kurkow



Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 11

PostWysłany: Sro Wrz 17, 2008 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

konkret
_________________
Kurkow


Ostatnio zmieniony przez kurkow dnia Wto Kwi 13, 2010 10:05 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sebol13



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 195

PostWysłany: Wto Lut 24, 2009 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Nabyłem taki o to polski wz.31 i mam pytanie a pro po jego zewnętrznej farby bo jest ona zdecydowanie jaśniejsza w porównaniu z tą wewnętrzną.
Wewnętrzna farba wygląda na oryginalna z pieczątkami:
-K2 w jajku
-LUDWIKÓW
-77
-37
Obręcz stalowa cynkowana z puncą K2
-nit mosiężny z puncą K2
-na daszku od środka stemplowany nr.56?
-w miejscach przetarć wychodzi czerwona minia
-podpinka kompletna z zapięciem



Zewnętrzna farba jest zdecydowanie jaśniejsza powiedział bym że jak nasza powojenna jak na twoim melescul Smile
W miejscach przetarć również wychodzi minia.


Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do tej farby.

Pozdrawiam
Sebol
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Pon Maj 11, 2009 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie drobne pytanie od mojej skromnej osoby: gdzie aktualnie można dostać hełm wz. 31 w stanie akceptowalnym?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Pon Maj 11, 2009 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza Allegro to raczej jakichś składów/sklepów nie ma... A na Allegro ostatnio dużo, nawet nie bardzo drogich
_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karenus



Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 8

PostWysłany: Czw Lip 22, 2010 8:26 am    Temat postu: Salamandra - jak zrobić? Odpowiedz z cytatem

Witam.
Niedawno zakupiłem hełm wz 31, a konkretnie skorupę. Odtłuściłem benzyną, starannie pomalowałem kilka razy (myślę) odpowiednią farbą khaki, zamontowałem dobry fasunek i podpinkę.

Niestety popełniłem błąd, ponieważ zamontowałem fasunek przed zrobieniem salamandry Confused

Chciałbym się poradzić Szanownych Rekonstruktorów, jak efektownie zrobić salamandrę?
Próbowałem już zetrzeć wkładki korkowe i ten motyw z korkiem na świeżą warstwę farby. Korek niestety, po zaschnięciu farby odpada Sad

Nie wiem, już co robić.

Jeszcze mam drugą sprawę:
Hełm który zrobiłem jest moją pierwszą "restauracją", więc obawiam się, że źle dobrałem kolorek farby.
Farbę, którą pomalowałem hełm, kupiłem na allegro.
Niestety aukcji nie ma już (zarchiwizowana), jednak jeśli ktoś może natknął się na ową aukcję i pamięta, na aukcji napisane było FARBA KHAKI (nie spray) a na zdjęciu poglądowym 3 hełmy (adrian + dwie trzydziestki-jedynki). Jeżeli ktoś z was kojarzy, proszę o ocenę zgodności farby. Jeśli użyłem złego odcienia, proszę o podanie dobrego koloru (przynajmniej na zewnętrzną powłokę hełmu, wnętrza niestety już nie przemaluję Crying or Very sad )

Pozdrawiam
Karenus.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rzadki



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 3

PostWysłany: Wto Wrz 21, 2010 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich bardzo serdecznie. To mój pierwszy post na forum.

Odnośnie hełmu Melescula - bardzo ładny egzemplarz - moim zdaniem to wz. 31/50 malowany farbą wz. 50 (chyba jaśniejszym odcieniem), ciekawostką w tym egzemplarzu, którą pierwszy raz widzę jest fakt obniżenia obręczy z fasunkiem i zamocowania jej na nitach mocujących ogniwka/pierścienie/koluszka/D-ringi (nie wiem jak to ładnie nazwać) od podpinki.
Ciekawe, czy została zamocowana także w miejscu nitu kontrolnego, czy też ten nie został naruszony?
Jeszcze drugie pytanie do właściciela: jakiego koloru są poszewki na poduszki pod płatami skóry fasunku?
I trzecie: jak sądzisz, czy podpinka tak ściemniała, czy została wykonana z czarnej skóry?

Bo z tymi hełmami to jest tak, że z tego co słyszałem/czytałem, po wojnie sporo dzwonów, lub całych hełmów zalegało w magazynach Huty Ludwików w Kielcach, gdzie dzwony poddawano ługowaniu i najpewniej wtórnemu miniowaniu i malowaniu farbą.
Inną rzeczą są hełmy z pieczątkami Wojskowych Zakładów Remontowych, które to poddawały renowacji także obce wzory hełmów używanych po wojnie (np. włoskich, czeskich czy radzieckich).

Aby usystematyzować wiedzę na w/w temat powiem to co wiem (być może się mylę):
Jeżeli chodzi o wyposażenie wewnętrzne, występowały co najmniej 4 odmiany hełmów wz. 31/50:

- z fasunkiem i podpinką wzoru przedwojennego, różniące się ponoć tylko kolorem skóry, czy wspomnianymi poszewkami, stąd moje pytania,
- z fasunkiem wzoru przedwojennego i podpinką od niemieckich hełmów M35, M40 lub M42,
- z fasunkiem przedwojennym i podpinką od radzieckich hełmów wz. 39 & 40,
- z polskim wkładem i podpinką wz. 50 (montowanym zapewne przez W.Z.R.)

Nie liczę jeszcze hełmów wz. 31/50 z malowanymi orłami lub dawno nie widzianych przeze mnie hełmów tego wzoru w malowaniu OC.

A co do farb z Allegro uważałbym, mają chyba zbyt niemieckie odcienie.

Ufff, wybaczcie przydługi post. POZDRAWIAM.

_________________
Nullus amicus non habendi


Ostatnio zmieniony przez Rzadki dnia Sro Wrz 22, 2010 6:22 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Wrz 22, 2010 7:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum kolegę z bardzo miło przez nas wspominanych Kielc Wink

Jeśli się dobrze przyjrzysz, to zobaczysz, że Marcin po prostu zdjął obręcz z wąsów mocujących i wcale nie jest ona zamontowana tak nisko Wink W tym hełmie jest mocowanie standardowe. Drugi typ mocowania jaki znam, to nawiercenie 3 dziur w czerepie dużo wyżej i mocowanie wkładu z hełmu wz.50.

Ja kupiłem swój czerep wz.31 z wkładem powojennym, prawdopodobnie przeznaczonym dla straży pożarnej. Języki były z czarnej skóry, a kieszonki na poduszki z niebieskiego materiału. Przez górę obręczy przechodził brązowy pas skóry, który jak mi wytłumaczono służył do ochrony głowy w razie spadnięcia na hełm ciężkiego przedmiotu. Z tyłu obręcz miała dwa druciane oczka, prawdopodobnie do mocowania kaptura. Przypuszczam, że typ powojenny fasunek wojskowy wyglądał tak samo tylko bez tego brązowego pasa i drucianych oczek.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rzadki



Dołączył: 20 Maj 2010
Posty: 3

PostWysłany: Sro Wrz 22, 2010 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miło, że o Kielcach dobrze mówią. Cool
Co do hełmu, to faktycznie nie zauważyłem drobnego myku, ale widzę, że hełm kolegi Sebola ma z kolei nietknięty środek, także ładny egzemplarz.
Natomiast spotkałem się też z egzemplarzem hełmu wz. 50 w szarym malowaniu i ze srebrnym grzebieniem (chyba strażacki), ale z wkładem przedwojennego wzoru (nie pamiętam podpinki), lecz mającym poszewki koloru czerwonego.
A i zdaje się, że listki fasunku były z czarnej dermy, nie ze skóry.

_________________
Nullus amicus non habendi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Sro Wrz 22, 2010 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kiler napisał:

Ja kupiłem swój czerep wz.31 z wkładem powojennym, prawdopodobnie przeznaczonym dla straży pożarnej. Języki były z czarnej skóry, a kieszonki na poduszki z niebieskiego materiału. Przez górę obręczy przechodził brązowy pas skóry, który jak mi wytłumaczono służył do ochrony głowy w razie spadnięcia na hełm ciężkiego przedmiotu. Z tyłu obręcz miała dwa druciane oczka, prawdopodobnie do mocowania kaptura. Przypuszczam, że typ powojenny fasunek wojskowy wyglądał tak samo tylko bez tego brązowego pasa i drucianych oczek.


Mam to samo w hełmie wz.50 z układem nitów jak wz.31 (na miejscu nita kontrolnego wywiercona dziura). Wewnątrz jest identyczny wkład jak opisałes.
Wkład powojenny który kiedyś widziałem był identyczny jak przedwojenny. Archeologia Wojskowa (2-1-93, stara ale może informaje się przydadzą) podaje: "Wyposzażenie wewnętrzne wyprosukowane do nich jak w wersji wz.31. Różniło się jedynie rodzajem skóry [chyba właśnie derma] oraz kolorem tkaniny wewnętrznych kieszonek na woreczki amortyzujące. Tkanina była koloru granatowego, a nie jak we wz.31 z białego." Dalej piszą m.in. o podpinakach od hełmów niemieckich wz.35. i zdanie: "W hełmy te wyposażano głównie szkoły oficerskie"

Pocieszyłem się bardzo ponieważ salamandra u mnie wygląda bardzo podobnie do tej na hełmie Melescula - a bałem się że za gęsta Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum