Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Katyń pamiętamy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Mar 26, 2010 10:54 am    Temat postu: Katyń pamiętamy Odpowiedz z cytatem

W tym roku 70 rocznica zbrodni katyńskiej. W prasie i mediach pojawia sie mnóstwo publikacji. Natrafiłem na ciekawy artykuł o zyciu codziennym więźniów na stronie RM, autorstwa Sławomira Frątczaka, kierownika Muzeum Katyńskiego - Oddziału MWP w latach 2002-2009:

http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=103913

Oto jeden z fragmentów:

Cytat:
Niekiedy w sposób nieplanowany przesłuchania przybierały humorystyczny obrót, co wywoływało u więźniów, mimo wielkiej ich udręki, również rozbawienie. Józef Czapski tak opisał jedno z przesłuchań w obozie w Starobielsku: "Pewnego razu byłem przesłuchiwany przez trzech oficerów - jednym z nich był gruby, wyperfumowany NKWD-zista, a pozostałymi wojskowi o bardzo prymitywnej umysłowości. Dowiedzieli się oni, że przez osiem lat pracowałem w Paryżu jako artysta, co wydało się im niezwykle podejrzane.
Jakie instrukcje dostaliście od swego ministra spraw zagranicznych przed wyjazdem do Paryża? - dopytywał się śledczy.
Odpowiedziałem, że minister nawet nie wiedział, że wybierałem się do Paryża.
To w takim razie - ciągnął - co powiedział wiceminister?
On też nic o tym nie wiedział - odparłem. - Pojechałem do Paryża jako malarz, nie jako szpieg.
Czy wy myślicie - nalegał dalej - że nie rozumiemy, że wy, jako malarz, mogliście sporządzić plan Paryża i wysłać go do waszego ministra w Warszawie?
Zupełnie nie byłem w stanie go przekonać, że plan miasta można kupić na każdym rogu paryskiej ulicy i że polscy artyści jadący do Paryża nie byli szpiegami sporządzającymi sekretne plany. Żaden z nich nie dał się przekonać, że ktokolwiek mógł dostać pozwolenie na wyjazd za granicę, nie będąc jednocześnie wysłanym w roli szpiega".

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Sob Mar 27, 2010 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa wystawa jest w Krakowie na placu im. Adama Studzińskiego, koło kościła św. Idziego, troche zdjęć i co ciekawe mówi też m.in. o Bykowni i innych miejscach mordów, o których do niedawna nie było wiadomo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sob Mar 27, 2010 7:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fragment tego artykułu jest cytatem z książki Czapskiego "Wspomnienia starobielskie". Polecam książkę osobom zainteresowanym tym tematem... Ogólnie wszystkie pozycje Czapskiego na temat pobytu w ZSRR...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum