Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bluza wz.43 - kontrowersje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dyzio



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 12

PostWysłany: Wto Cze 02, 2009 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z bluzami wz.43 i ich kieszeniami to miedzy 15 styczniem 1943 a 16 wrzesniem 1944 nosic mogli wszyscy powyżej sierżantów. Od 16 wrzesnia 1944 kieszenie mogli nosic wszyscy


Macie źródło i wytłuszczone Smile

ГИМНАСТЕРКИ

Введены приказом Наркома Обороны СССР № 25 от 15 января 1943 года.

Гимнастерки существующего образца со следующими изменениями:

Воротники гимнастерок всех образцов взамен отложных — стоячие, мягкие застегивающиеся сквозными петлями спереди на две форменные пуговицы малого размера.

Верхняя планка распологается посредине и застегивается на три форменные пуговицы малого размера сквозными петлями.

На плечи пристегиваются погоны установленного образца.

Нарукавные знаки у гимнастерок отменяются.

Гимнастерки начальствующего состава взамен накладных карманов имеют прорезные (внутренние) карманы прикрытые клапанами.

Гимнастерки для рядового и сержантского состава — без карманов.


5 августа 1944 года нагрудные прорезные карманы введены на гимнастерках женщин рядового и сержантского состава.

16 сентября 1944 года сержантам и красноармецам так же было официально позволено иметь нагрудные прорезные карманы, но лишь в случае получения негодного к носке офицерского обмундирования после приведения его в порядок.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Pią Cze 12, 2009 8:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tłumaczenie prosimy.
_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dyzio



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 12

PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U góry jest streszczenie tego rozkazu Smile

Z bluzami wz.43 i ich kieszeniami to miedzy 15 styczniem 1943 a 16 wrzesniem 1944 nosic mogli wszyscy powyżej sierżantów. Od 16 wrzesnia 1944 kieszenie mogli nosic wszyscy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Wto Cze 23, 2009 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu już się belfer we mnie odzywa.

Po co w takim razie Kolega wkleja obszerny tekst, skoro się miga od tłumaczenia? Czy serio Kolega uważa, że padniemy na kolana, bo ktoś potrafi wkleić kawałek tekstu i pogrubić jego część?

Zwłaszcza, że najdłuższy nawet kawałek tekstu nie jest jeszcze "podaniem źródła" póki się nie poda tytułu publikacji i autora.

Inna rzecz, że www.rkka.ru to tu akurat źródło z brodą.

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dyzio



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 12

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

melescul napisał:
Tu już się belfer we mnie odzywa.

Po co w takim razie Kolega wkleja obszerny tekst, skoro się miga od tłumaczenia?


Przetłumaczyłem te informacje które są potrzebne do tematu rozmowy Smile
Jak ktoś chce mogę całość ale to nic nie wniesie do rozmowy a ja spędze na tym zbyt duzo czasu.

Cytat:
Czy serio Kolega uważa, że padniemy na kolana, bo ktoś potrafi wkleić kawałek tekstu i pogrubić jego część?


Ha ! Oprócz pogrubienie potrafię jeszcze podkreślić albo i zrobić kursywę. Teraz to już chyba wszyscy powinni leżeć krzyżem Smile
No i potrafię wklejać też obrazki ale nie będę się za dużo popisywał

Cytat:
Zwłaszcza, że najdłuższy nawet kawałek tekstu nie jest jeszcze "podaniem źródła" póki się nie poda tytułu publikacji i autora.


Ten rozkaz występuje na stronie rkka, wikipedi rosyjskiej ( za rkka) i rozkaz ten dotyczył umundurowania bo pojawia się także tu tylko inny fragment http://www.marshals.su/unif.html bardziej pewnego źródła niż te i zdjęcia nie posiadam Smile

Cytat:
Inna rzecz, że www.rkka.ru to tu akurat źródło z brodą.

Tak czy siak poza http://army.armor.kiev.ua/ to jedno z lepszych Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak ktoś chce mogę całość ale to nic nie wniesie do rozmowy a ja spędze na tym zbyt duzo czasu.


No tak, to faktycznie wyjaśnia sprawę.

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dyzio



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 12

PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

melescul napisał:
Cytat:
Jak ktoś chce mogę całość ale to nic nie wniesie do rozmowy a ja spędze na tym zbyt duzo czasu.


No tak, to faktycznie wyjaśnia sprawę.


Widzę że też umiesz pogrubiać Laughing

Trzeba cenić swój i cudzy czas Smile, jak najwięcej informacji w jak najmniejszej ilości tekstu Smile. Nauczyciele mają niestety ten trefny przypadek że 20min mówią rzeczy którą można mówić zwięźlej, poznać i przyswoić w 4 minuty. Marnują swój i uczniów czas.

Tłumacząc całość marnuje swój czas i potencjalnych czytelników, a gdyby ktoś chciał bardzo poznać co tam jest napisane to ma tekst źródłowy bez podania źródła Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Czw Cze 25, 2009 12:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Widzę że też umiesz pogrubiać


Niestety, nie umiem, musiałem poprosić jednego mądralińskiego ucznia. Na szczęście znalazł trochę czasu między jednym zwięzłym przyswajaniem a drugim.

Przepraszam za zajmowanie Ci Twojego cennego czasu. Trwoga mnie ogarnia na myśl, jakie dzieła omijają ludzkość, kiedy przerywasz swoją tytaniczną pracę, aby czytać moje wypociny.

Tym bardziej doceniam, że znalazłeś chwilę, aby zstąpić osobiście na nasze forum...

_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
soldier



Dołączył: 29 Lip 2008
Posty: 124

PostWysłany: Sob Lip 24, 2010 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawą zagadnieniem jest też ilość i rodzaj guzików w gimnastiorce wz.43. Regulaminowa ilość to 5 sztuk, ale mam kilka fotek z mniejszą (4 guziki), lub większą (6 guzików) ilością guzików.

4 guziki:



6 guzików:





Co się jeszcze tyczy guzików. Na zdjęciach możemy spotkać różne rodzaje. Obok regulaminowych występują też inne rodzaje. Najprawdopodobniej są to cywilne. Może ktoś posiada informacje czy w ramach LL przysyłano do ZSRR również guziki brytyjskie od BD?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie RKKA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum