Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mundury szyte z radzieckich pałatek
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger -> Umundurowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mauser98k



Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 18, 2009 2:38 pm    Temat postu: Mundury szyte z radzieckich pałatek Odpowiedz z cytatem

EDIT Yuri: Dyskusja pierwotnie toczyła się wątku o nietupowych mundurach GJ:

http://spmip.mojeforum.net/temat-vt1010.html?sid=5ca3687b1efb99e8786152bf1d846be9

... niemniej rozwinęła się na tyle, że postanowiłem ją wydzielić do osobnej dyskusji.



Yuri- bardzo ciekawe zdjęcia, zwłaszcza tej pierwszej kurtki Very Happy . Osobiście chciałbym jeszcze wspomnieć o kurtkach polowych szytych na froncie wschodnim ze zdobycznych radzieckich pałatek. Tu pytanie do osób zajmujących się rekonstrukcją Armii Czerwonej- czy dostępne na rynku powojenne pałatki armii ZSRR z lat 70-tych i 80-tych różnią się materiałem od swoich odpowiedników z lat wojny?
Załączam zdjęcia w/w kurtek:








+ Bonus- zdjęcie kurtki szytej dla ochotnika ze wschodu



Generalnie jednostki ochotnicze nosiły tego typu samoróbki. Poniżej przykład szytej prywatnie kurtki. Za materiał posłużyła bodajże garniturowa gabardyna. Uwagę zwraca liczba guzików i..... metka Cool





Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Czw Cze 18, 2009 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj pierwsza bluza z radzieckiej pałatki dodatkowo w wersji GJ :











Druga:






_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Pon Sty 25, 2010 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obstawiam pałatkę radziecką jako źródło materiału.





_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Sob Cze 19, 2010 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejne dwie sztuki:

1. Pierwszy raz widzę kompanijne guziki na tego typu bluzie. Litzen IMHO "doprawione" po wojnie.















2. Z wszystkich "field-made" ta ma mój ( i Marka Wink ) ulubiony kolor:





_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Nie Cze 20, 2010 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego właściwie powstawałyt takie kurtki? Formacje ochotnicze, dezerterzy-ochotnicy, braki w umundurowaniu? Czy to nie jakieś samoróbki z warszatatów polowych z braku rozmiarów? Ciekawe, bo sam spotkałem się z taką właśnie bluzą szytą z powodu dziwnego rozmiaru żołnierza, ale była to bluza w kamuflażu DPM powojenna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Nie Cze 20, 2010 7:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nirven napisał:
Dlaczego właściwie powstawałyt takie kurtki? Formacje ochotnicze, dezerterzy-ochotnicy, braki w umundurowaniu? Czy to nie jakieś samoróbki z warszatatów polowych z braku rozmiarów? Ciekawe, bo sam spotkałem się z taką właśnie bluzą szytą z powodu dziwnego rozmiaru żołnierza, ale była to bluza w kamuflażu DPM powojenna.


Najczęściej szyli je podoficerowie z powodów bardzo prozaicznych.
1. Materiał z radzieckiej zdobycznej celty nie kosztuje tyle co oficerska gabardyna.
2. Odróżniali się od szeregowych - kwestia prestiżu itp.
3. Były bardziej komfortowe w noszeniu w lecie niż sukno - to chyba oczywiste.

Z tego co przeczytałem występowanie takich kurtek było najpopularniejsze na południowym odcinku frontu wschodniego - Krym i jego "okolice" zdecydowanie tutaj przoduje.

P.S. Przymierzam się do "spłodzenia" aktualnie kurtki na wzór tej z kompanijnymi "2-kami". Jak coś umodzę to się pochwalę Wink

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Nie Cze 20, 2010 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurtka z kompanijną "dwójką" to kurtka moim zdaniem oficerska (rękawy). Litzen i naramienniki z kosmosu.

Nie zmienia to faktu, że powód powstawania ten sam - kurtka gabardynowa kosztowała bardzo dużo. Fundusz na mundur był spory, ale nie pokrywał tempa niszczenia kurtek w polu.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Czw Cze 24, 2010 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mario33 napisał:
Kurtka z kompanijną "dwójką" to kurtka moim zdaniem oficerska (rękawy). Litzen i naramienniki z kosmosu...


Naramienniki są chyba ze Sturma bo takie jakieś idealne Laughing Laughing Laughing

Niemniej na samych zdjęciach powyżej widać kurtki 2-3 podoficerskie z francuskim mankietem, więc nie wyrokowałbym tak ostatecznie. Na samym WAFie można znaleźć jeszcze sporo przykładów takich kurtek, więc nie był to pojedynczy przypadek.

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Pią Cze 25, 2010 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cofam. Podoficerowie też sobie takie szyli (rękawy). Oczywiście podoficerowie 'starsi' (od unteroffiziere wzwyż).
_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 163

PostWysłany: Pią Sie 27, 2010 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to teraz Wam ciekawostkę powiem - większość z tych bluz (mam na myśli te które mają "francuskie mankiety") wcale nie powstała w czasie wojny, a znacznie wcześniej - są to zaadaptowane do służby w WH moleskinowe bluzy Reichswehry. Dlatego trafiają się tylko z obszyciami starszy podoficerów, bo Ci mieli jeszcze szansę służyć w RW.

Tu przykład starszego podoficera, który nie konwertował bluzy moleskinowej RW na WH (czyli m.in. nie wymienił kołnierza na ciemnozielony i nie dodał guzików na belce głównej) – po prostu obszył ją właściwymi dla swojego stopnia insygniami:


I trochę później wykonane zdjęcie, gdy już wymienił w niej kołnierz:



Pozdro
Hindus

_________________
Z ka?dym dniem ro?nie liczba ludzi, którzy mog? poca?owa? mnie w dup?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2010 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to mozliwe - niemniej w stosunku 8 do 2 z zamieszczonych powyzej kieszenie górne błuz maja kształ jak z M36, a nie z moleskinowej RW. Tego nie da się "obciąć" bez posiadania materiału i ewentualnego uszycia na nowo.

Takiego czegoś na ten przykład nie zrobisz z moleskinowej Raichwehrówki, trzeba to szyć od nowa:



P.S. Mam wszystkie materiały niezbędne do uszycia mojego egzemplarza jak tylko coś uda się wymodzić to postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ARTUT



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 965

PostWysłany: Sro Wrz 15, 2010 9:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwróćcie uwagę na adlera, którego skrzydła są przyszyte na równo ze skośną kieszenią. Przez to sama wrona nie trzyma poziomu a jest mocno przechylona w jedną stronę. Jak widać to nie przeszkadzało właścicielowi... Smile No chyba, że jedną nogę miał krótszą i wtedy było ok Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 4:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jeszcze jeden co prawda bez szarotki, ale ze "zwyczajową" tarcza naramienną Wink


_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
schutze



Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 237

PostWysłany: Nie Lis 28, 2010 12:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


To chyba też ruska pałatka

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Nie Lis 28, 2010 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się. Wypłowiała klimatycznie, widać że nie leżała w szafie. Jak dla mnie ma najładniej zakończone klapy kieszeni - takie też sobie właśnie zażyczyłem u krawca który szyje mi moją wersję.

Wyczytałem jakiś czas temu, że wyjaśnieniem sporego odsetku bluz z pałatek które się zachowały do dziś jest fakt, że jako prywatnie szyte i nie będące jak przydziałowe elementy wyposażenia WH były odsyłane do rodzin żołnierzy po ich śmierci z innymi rzeczami osobistymi. Jak dla mnie brzmi logicznie i sensownie.

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger -> Umundurowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum