Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zarys historii 17 PP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> 17 Pułk Piechoty i 17 Lwowski Batalion Strzelców
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sob Lis 17, 2007 11:11 pm    Temat postu: Zarys historii 17 PP Odpowiedz z cytatem

17 pułk piechoty garnizonu rzeszowskiego był najstarszym i najbardziej związanym z tym miastem pułkiem. Był bardzo widoczny w życiu sportowym i kulturalnym ówczesnego Rzeszowa. Poborowi, którzy trafiali do tego pułku pochodzili głównie z okolic Rzeszowa, Śląska i Pomorza. W okresie międzywojennym dowodzili nim:

płk Stanisław Siuda – 1933 - 31.III.1939,
płk Beniamin Kotarba – 31.III.1939

Pułk wchodził w skład 24 Dywizji Piechoty pod dowództwem płk dypl. Bolesława Marii Krzyżanowskiego, której sztab stacjonował w Jarosławiu, a pozostałe pułki dywizji w Jarosławiu (39 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich - d-ca ppłk dypl.Roman Szamański) oraz w Przemyślu (38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich - d-ca ppłk dypl.Franciszek Grafowski).






W początkowym okresie Kampanii Wrześniowej pułk pozostawał w odwodzie Naczelnego Wodza. 3 września przydzielono go wraz z całą dywizją do odwodu południowego "Tarnów" Armii "Karpaty" (GO "Jasło") i skierowano do rejonów wyładowczych w Tarnowie i Dębicy, w celu obsadzenia linii Pilzno-Szynwałd-Tychów. 6 września wciąż koncentrował się w rejonie Tarnowa. Za zadanie miał utworzenie drugiej linii obronnej na zapleczu wycofującej się Armii "Kraków". Od samego rana 6 września pułk toczył ciężkie walki, odrzucając natarcie niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej pod Wróblowicami. Pod wieczór do jednostki dotarł rozkaz dowódcy Armii gen. Kazimierza Fabrycego odwrotu nad odległą o 40 km Wisłokę, osłaniając główny szlak komunikacyjny na Lwów, który był osią działania niemieckich wojsk XXII Korpusu gen. Ewalda von Kleista. Do świtu 7 września trwało zbieranie oddziałów, wymarsz nastąpił w biały dzień. W kilka godzin później maszerujący pułki został zaskoczone przez niemiecką 4 DLek., cześć pododdziałów pułku uległa rozproszeniu. Dowódca 24 DP z tego powodu popadł w stan całkowitej depresji i utracił zdolność efektywnego dowodzenia oddziałami. W rezultacie zrezygnował z dowodzenia, tłumacząc się złym stanem zdrowia i oddał je w ręce dowódcy piechoty dywizyjnej płk. Bolesława Schwarzenberg-Czernego. 8 września pułk rozpoczął odwrót za San, kierując się na Frysztak i Strzyżów. 9 września za samowolną zmianę rozkazów płk B. Krzyżanowski i jego szef sztabu zostali odsunięci od dowodzenia przez dowódcę Armii. W dniach 11-12 września pułk toczył ciężkie walki z niemiecką 2 DGór. w rejonie Birczy koło Przemyśla. Kilkakrotnie kontratakował, ponosząc duże straty. Pod wieczór Niemcy przełamali polskie pozycje obronne, co zmusiło jednostki do odwrotu na linię Olszany-Rokszyce, w rezultacie czego zostało odsłonięte południowe skrzydło obrony Przemyśla. Od 14 września 17 Pułk Piechoty wraz z resztą jednostek 24 DP wszedł w skład zgrupowania wojsk dowodzonych przez gen. Kazimierza Sosnkowskiego przebijającego się do Lwowa (GO "Południowa" gen. Kazimierza Orlika-Łukoskiego). 17 września jednostki pułku koncentrowały się w Janowie. Następnego dnia podjęto próby przebicia się przez niemiecki pierścień okrążenia w rejonie Rzęsnej Ruskiej. We tej wsi jej natarcie zostało zatrzymane. Do Lwowa 19 września dotarli tylko nieliczni.

Bardziej szczegółowe opracowanie pojawi się wkrótce ...

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wielebny



Dołączył: 28 Lis 2007
Posty: 15

PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 1:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nikłe bo nikłe, ale ciekawe są związki 17.pp z wielkopolską, a dokładniej
z osobą płk Stanisława Siudy. W czasie Powstania Wielkopolskiego i wojny
polsko-bolszewickiej, wówczas podporucznik Siuda dowodził III kompanią
2. Pułku Strzelców Wielkopolskich, późniejszego 56.pp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Lis 29, 2007 4:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie Czarku 17 Pułk to bardzo ciekawa formacja, która mimo, że walczyła w składzie Armii Karpaty, to jednostki wystawione przez ten Pułk (konkretnie 165 PP) walczyły też m.in. pod Iłżą a nawet w bitwie pod Kockiem. Jednak o tym będzie można przeczytać w szczegółowej historii Pułku, która niebawem mam nadzieję się tu pojawi Wink .

Dodane po 7 godzinach 51 minutach:

A tutaj o p płk. Siudzie:

http://www.resoviacy.pl/artykuly_siuda.htm

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leuthen



Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 10

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W książce Kazimierza Satory pt. "Opowieści wrześniowych sztandarów" jest co nieco o losach sztandaru 17 PP - zarówno starego (który jest w zbiorach MWP), jak i nowego (IPiMiS w Lodynie), są także zdjęcia obydwu (czarno-białe).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje. Notka o losach sztandarów jest także w publikacji Jerzego Majki "17 PP" z cyklu "Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej". Informacja na ten temat na pewno znajdzie się w opracowywanej aktualnie przez Tomka Budzynowskiego (na naszym forum "guitar_hero") historii Pułku.

P.S. Czy byłbyś w stanie podesłac skan lub zdjęcia stron dotyczących sztandaru 17 PP ? Co dwa źródła to nie jedno Wink

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leuthen



Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 10

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze skanami może być ciężko - mój własny skaner od x-miesięcy stoi unieruchomiony i trzeba do znajomego kołatać w tej sprawie... Nie wiem, czy przed świętami zdążę, ale przed Nowym Rokiem powinno się udać Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tiger.mc



Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Jestem tutaj pierwszy raz. Czy ktoś z państwa dysponuje wiedzą gdzie mogę znaleźć spisy żołnierzy 17pp walczących w wojnie obronnej 1939?
Szukam informacji o moim pradziadku, pochodził z okolic Mielca i został zmobilizowany więc myślę, że właśnie do tego pułku trafił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy serdecznie!

Najbardziej kompetentną osobą w tym temacie będzie Pan dr Jerzy Majka - autor monografii Pułku. W razie potrzeby służę kontaktem na priv.

Ze swojej strony chciałbym zapytać czy zostały po Dziadku jakieś pamiątki z okresu służby wojskowej, które pomogłyby zidentyfikować jednostkę w której służył ? Może pozostały wspomnienia miejsc w których walczył - to też by wiele pomogło.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tiger.mc



Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sro Mar 02, 2011 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie zostało nic. Nawet nie wiem, czy na pewno służył w 17pp. Uznałem to jako najbardziej prawdopodobne jako, że mieszkał w okolicach Mielca. Wiem tylko, że zginął w obozie jenieckim na terenie Niemiec ale jedyny człowiek, który był tam z nim już od kilku lat nie żyje. Wszystko co wiem, dowiedziałem się od mamy. Podobno w 70-tych latach szukali go przez Czerwony Krzyż ale bezskutecznie. Może mając spis żołnierzy 17pp znalazłbym go tam. Na razie nie mam żadnego punktu zaczepienia.

Jeśli można to bardzo prosiłbym o kontakt do doktora Majki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> 17 Pułk Piechoty i 17 Lwowski Batalion Strzelców Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum