Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Guziki w oddziałach WP we Francji w 1940r - historia i opis

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
HUBI



Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 561

PostWysłany: Sro Cze 22, 2011 9:08 pm    Temat postu: Guziki w oddziałach WP we Francji w 1940r - historia i opis Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy arytkuł poruszający kwestię guzików mundurowych w oddziałach Polskich we Francji w 1940r.:


WOJSKO POLSKIE WE FRANCJI

WOJSKA LĄDOWE
Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, na podstawie umów sojuszniczych z Francją i Wielką Brytanią, nowe ośrodki formowania Polskich Sił Zbrojnych utworzono we Francji, gdzie powstał problem umundurowania dużej liczby napływających żołnierzy. Oficerowie mieli prawo donaszać umundurowanie sprzed 1939 roku, oraz obowiązek indywidualnego zaopatrywania się w umundurowanie kroju francuskiego. Początkowo żołnierze polscy otrzymywali mundury starego wzoru, często wyprodukowane jeszcze w okresie pierwszej wojny światowej, niekiedy mocno zużyte z typowymi guzikami z epoki. Żołnierze którzy otrzymali umundurowanie nowe mieli guziki francuskie, bardzo wypukłe gładkie, także z trąbką strzelecką lub artyleryjskie, wszystkie malowane farbami ochronnymi lub czernione.

Prawdopodobnie na początku 1940 roku, dla Armii Polskiej we Francji zostały wykonane guziki z orłem polskim na których odnotowano następujące oznaczenia producentów : “MAURICE BOURDON”, “G.D.”, “A.S.”, “A.M. & C-ie” , “G.B.”, “J. THIRION” i “LOUIS JEANCE”, wszystkie z Paryża, o których poza oznaczeniami na rewersach, niewiele wiemy. Niektóre egzemplarze posiadają charakterystyczne dla guzików produkowanych we Francji oznaczenie średnicy 15 m/m, 21m/m lub znaki firmowe. Guziki do płaszczy, o średnicy 25 mm, na rewersie oznaczone są najczęściej podwójnym obramowaniem z kropek i są pozbawione wszelkich napisów, choć występują nieliczne egzemplarze sygnowane “PERFECTIONNE 25 M GB PARIS”. Odnotowano również guziki firmy oznaczającej swoje wyroby “SUPERIEUR 22 m/m P.P. 22 m/m FRANCE ”, a także nieznanej firmy znakującej swe wyroby stylizowaną głową. Guziki dla Wojska Polskiego we Francji podczas II Wojny Światowej produkowane były z blachy mosiężnej srebrzonej i oksydowanej, są dwuwarstwowe, wewnątrz puste o bardzo starannie wykonanym rysunku orła.

Guziki MAURICE BOURDON PARIS - ustalenie opakowania fabrycznego

W ubiegłym roku, przywieziono z Francji guziki wz. 1940 wytwarzane dla Wojska Polskiego w Paryżu, w firmie Maurice Bourdon. Fakt ten jest o tyle ciekawy, że guziki dotarły w oryginalnych opakowaniach fabrycznych, pakowane po 100 sztuk. Na opakowaniu umieszczona jest etykietka opatrzona odręcznym napisem “Aigle Polonais vieil argt 21 h”. W opakowaniu znajduje się 5 tekturek z guzikami wpiętymi po 4 w pięciu poziomych rzędach. Tekturki ułożone są bezpośrednio na sobie i zabezpieczone z góry i dołu grubym kartonem tego samego formatu. Całość owinięta jest w papier i przewiązana sznurkiem.


MARYNARKA WOJENNA
Do odnotowanych guzików Polskiej Marynarki Wojennej z okresu 1939-1945 należy dodać guzik oznaczony PERFECTIONNE 20 m/m PARIS produkowany we Francji najprawdopodobniej już pod koniec 1939 roku. Wydawało się mało prawdopodobne by przy tak dużej ilości producentów guzików wz. 1940 żaden z nich nie wykonywał guzików dla marynarzy i podejrzenie to okazało się słuszne. Omawiany guzik, o średnicy 21 mm, ma rysunek typowy dla wzoru z 1920 roku. Wykonany z mosiądzu, złocony, nie ustępuje starannością wykonania egzemplarzom przedwojennym.



2-ga DYWIZJA STRZELCÓW PIESZYCH W SZWAJCARII

Zorganizowana w okresie od 11 listopada 1939 do 19 maja 1940 roku w ramach Armii Polskiej we Francji, 2-ga Dywizja Strzelców Pieszych nosiła początkowo, tak jak pozostałe jednostki umundurowanie francuskie.

Na rozkaz generała Władysława Sikorskiego 20 czerwca 1940 roku dywizja przekroczyła granicę szwajcarską i tam została internowana. Tam też, w 1941 roku zaprojektowane zostały guziki z orłami polskimi. Ponieważ projektantem wszystkich oznak i odznak 2 DSP był por. Bohdan Garliński, jemu właśnie należy przypisać projekt orła na guziku, stanowiący stylizację godła wzoru 1928. Produkcję guzików, tak jak i pozostałych metalowych emblematów dywizji powierzono firmie HUGUENIN FRERES z miejscowości Le Locle. Wykonane przez nich z blachy mosiężnej srebrzonej oksydowanej, oraz z białego oksydowanego metalu guziki przedstawiające orła o bardzo charakterystycznym rysunku, są jednowarstwowe i występują w dwóch wielkościach: 16 i 22 mm. Na rewersie widnieje znak firmowy w postaci połączonych liter H i F.


p.s.
Artykuł zaczerpnięty z www.Monety.Banknoty.pl

_________________
http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 2+2 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum