Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowości wydawnicze w języku polskim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 1:17 pm    Temat postu: Nowości wydawnicze w języku polskim Odpowiedz z cytatem

Miałem okazję przejrzeć kilka pozycji w salonie Bellony - przekazuje więc swoje uwagi nt nowości może komuś się przydadzą.

Umundurowanie niemieckich wojsk. Siły lądowe Bartosz Wrona, Bellona luty 2008.

SHIT !!! Poziom przedszkola, brak zdjęć, za ilustrację służa często rysunki ! Bałagan, groch z kapustą etc. Unikać,

Spadochroniarze Hitlera. Niemieccy Spadochroniarze w akcji 1939-1945 Christopher Ailsby, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje , 2008

Niezła rzecz- ze względu na 250 fotografii z okresu. Reszta - ujdzie, chociaż chyba są lepsze pozycje.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Sob Sie 23, 2008 11:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie,

Długo oczekiwana nowa praca Normana Daviesa już jest !

Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo.


Miałem okazję przejrzeć i trochę zapoznać się z wersją angielskojęzyczną i polecam. Trochę inne, bardziej obiektywne niż naszych historyków podejście, przy czym typowa daviesowska lekkość pióra. Czasem troche na skróty Wink ale ogólnie bardzo fajna pozycja.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem Wam polecić książkę 'Lisy pustyni' (Paul Carell). Książka prezentuje kampanię w Afryce Północnej ze strony niemieckiej. Mocną stroną jest wspaniałe podłoże faktograficzne oparte na rozmowach/korespondencji autora z niemieckimi weteranami (marszałek Kesselring, Fritz von Bayerlein - szef sztabu Rommla, ale także zwykli żołnierze niemieckich związków taktycznych).

Nieatpliwymi atutami książki są:
- wartka narracja, częściowo fabularyzowana
- opis działan jednostek specjalnych obu stron
- nieznane szerzej wydarzenia z tej kampanii (jak zbombardowanie przez samotnego Heinkla alianckiej bazy paliwowej w Fort Lamy nad Jeziorem Czad - 2,5 tys. km na południe od najdalszego polowego lotniska zajętego przez Państwa Osi)
- opis sposobu działania Rommla i jego sztabu po stronie niemieckiej, pełne ukazanie strategii i taktyki 'Lisa Pustyni', w tym jego blędy (jak nieudany pościg do Sollum za 8 Armią w lutym 1942 i potem gwałtowny odwrót na zagrożone tyły);
- dla fanów jednostek górskich Wink - krótki ale treściwy opis działania jednostek GJ w ramach kampanii afrykańskiej, w tym w ramach SVb 288.

Ksiązka wymaga natomiast pewnej uwagi i samodyscypliny czytelnika w ocenie 'otoczki' politycznej tej kampanii (jednak to Hitler wywołał wojnę, a jednostki 'Brandenburg' często łamały prawo międzynarodowe).

Szczerze polecam !

PS: niedługo Bellona wyda tego samego autora książkę pokazująca lądowanie w Normandii od strony niemieckiej - ksiązka ta była wielkim hitem na Zachodzie.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peiper



Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 63

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 11:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy chodzi o "Alianci lądują. Normandia 1944" ?
Jeśli tak to jest to wznowienie i do tego w miękkiej okładce.
Pierwsze wydanie (twarda okładka) jest jeszcze dostępne na stronie Bellony : http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=1773
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hindus



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 163

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej nie - skoro tematyka książki omawianej przez Mario dotyczy walk w Afryce Północnej, a tytuł wskazanej przez Ciebie książki sugeruje zupełnie inny kontynent Wink

Pozdro
Hindus

_________________
Z ka?dym dniem ro?nie liczba ludzi, którzy mog? poca?owa? mnie w dup?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peiper



Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 63

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 1:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ja piszę o PS'ie oto cytat z jego posta :
"PS: niedługo Bellona wyda tego samego autora książkę pokazująca lądowanie w Normandii od strony niemieckiej - ksiązka ta była wielkim hitem na Zachodzie."

Zarówno autor, tematyka jak i opis książki na stronie Bellony się zgadza.

Oto jego twórczość (za wikipedią) :
'Stalingrad: The Defeat of the German 6th Army', Atglen, PA: Schiffer Military History, 1993
'Hitler's War on Russia', volume 2 Scorched Earth London: Harrap, 1970
'Hitler Moves East', 1941-1943 New York: Little, Brown, 1964
'Invasion! They're Coming!' New York: Dutton, 1963
'Foxes of the Desert' New York: Bantam, 1960

Autor umarł w 1997 roku., więc jeśli spis jest pełny to powinni to być "Alianci ...".
A o walkach w Afryce Północnej są "Lisy Pustyni" tytuł Mario podał.

Nie dam się wrobić jak z rzepami. Confused


PS. Ciekawe czy wydadzą jego Stalingrad.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wracając do Daviesa, to 9 września odbędzie się spotkanie z nim w kinie Kijów w Krakowie:

Cytat:
Kraków
9 września, wtorek, godz. 18.00
W ramach cyklu Dorwać Mistrza Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie EUROPA IDZIE NA WOJNĘ
z udziałem prof. Normana Daviesa.
Prowadzenie red. Piotr Mucharski
Sala Kina Kijów
Al. Krasińskiego 34.
Wstęp wolny.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Wto Wrz 16, 2008 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym polecić bardzo ciekawą książkę, którą ostatnio dane mi było przeczytać:

http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.html?co=print&id=K3575

Opis w sumie całkiem nieźle oddaje treść, choć należy dodać, że początkowa część przedstawia walkę porucznika Chapmanna w zwykłej jednostce pancernej na pustyni. Autor bardzo dobrze orientuje się w typologii sprzętu niemieckiego. Poza tym samo polowanie na Rommla jest w moim odczuciu tylko tłem do pokazania realiów wojny na pustyni, co autorowi udaje się doskonale. Jako smaczek dodam, że bohaterowi przyjdzie zmagać się z ulubieńcami Mariusza - Sonderverband 288 Wink

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Sro Wrz 17, 2008 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałem, pochonąłem w dwa dni... fajna rzecz... sporo opisów realiów LRDG...

Dodajmy, że działania w tej książce opisane są fikcyjne, tj. tylko luźno oparte na realiach walk w Afryce Płn. Tym niemniej, jak pisze kiler, pokazuje zycie i walkę na pustyni z dużym znawstem tematu.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Czw Wrz 18, 2008 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałem zarekomendować książkę Jamesa Hollanda: Piekło Italii. Kampania włoska 1944-45: od Monte Cassino do kapitulacji

Jest to jedna z niewielu w języku polskim wydanych pozycji, które opisują CAŁĄ kampanię włoską 1944/45, a nie tylko skupiają się na Monte Cassino i ew. walkach o anconę i bolonię (chociaż te elementy także w niej wystepują w obszernych kawałkach). Oczywiście jest to tłumaczenie z angielskiego. Ksiązka jest dobrze napisana, a także zawiera wiele faktów i informacji których nie znałem wcześniej.

Gratka dla interesującychn się tematem, w tym dla KG Edelweiss w kontekście naszych imprez.


_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum