Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdjęcie w mundurze II RP-identyfikacja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
diablo



Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 9

PostWysłany: Sro Sty 16, 2013 8:29 pm    Temat postu: Zdjęcie w mundurze II RP-identyfikacja Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem nowa na tym forum ,ale ponieważ interesuję sie historią przypadkowo natrafiłam na was.
Przez okres około 3 lat w róznych żródłach i instytucjach poszukiwałam jakichkolwiek wiadomosci o moim dziadku,którego nigdy nie poznałam .Zostało mi po nim tylko 5 fotografii i to bardzo zniszczonych ,tak ze musiałam je oddać do renowacji .Najbardziej zależało mi na tych na których jest w mundurze.
Tak też narodziła sie moja pasja w poszukiwaniu wzorów mundurów z okresu II Rp ,poniewaz nie wiedziałam nic dosłownie o umundurowaniu przeczytałam sporo ksiązek i naogladałam sie różnych zdjęć.Doszłam do pewnych wniosków .Chcialam jednak zapoznac sie z wasza opinią bo ja to dalej nie jestem pewna czy mam rację
Nr 1- zdjęcie wcześniejsze gdzie Dziadek jest w czapce /zdj.po renowacji/to białe obok czapki to piórko chciałabym sie dowiedzieć jaka to formacja ,zastanawia mnie znaczek na kołnierzyku nie mogłam znaleśc zdjecia z opisem tego znaczku ale mam ksiązkę- Wojciecha Mosia -3 Pułk Strzelców Podhalańskich /gdzie na okładce widnieje ten znaczek/
na zdjeciu nr.2
mój dziadek jest ze swoim bratem który był policjantem we Lwowie, a zdj. nr 3 to powiększenie z drugiego
Niestety na temat -3 Pułku Strzelców Podhalańskich jest mało informacji może ktoś z was zna jakieś inne publikacje lub dokumenty dotyczace tego pułku
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Czw Sty 17, 2013 7:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum.

Rzeczywiście Dziadek był podoficerem (plutonowy) strzelców podhalańskich. Emblemat to jedna z wersji przedwojennego znaku strzelców: swastyki na tle gałązki jedliny:



http://www.obta.uw.edu.pl/~marko/podhala.html

Podobnie piórko w rogatywce jest cechą wyróżniajacą tę formację.

Jeśli chodzi o zdjęcia to datuję je na poczatek lat 30-tych (raczej przed 1933 rokiem).

Być może więcej informacji będą w stanie udzielić nasi Koledzy z GRH 4 PSP z Cieszyna ( http://militariacieszyn.pl/ - najlepiej kontaktować się z Krzyskiem Nieściorem - to prawdziwy posajonat tej formacji) lub z GRH "Cytadela" ( http://cytadela.aplus.pl/forum/index.php - warto spytać również na ich forum ) - obie te grupy odtwarzają jednostki przedwojennych strzelców podhalańskich.

Życzymy powodzenia w dalszych poszukiwaniach.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diablo



Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Sty 17, 2013 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki,, kiler,, wdzięczna jestam strraaaasznie za wszelkie informacje których mi udzieliłeś/znów jestem do przodu z wiadomościami/ szczególnie dziękuje ci za linki do innych for.. nawet odświeżyłam rosyjski ...
Tak naprawdę to potwierdziłeś moje domysły co do przynależności .. tylko nie wiem który Pułk, ale może sie dowiem, a obstawiam na 3 PSP,nie wiem gdzie szukać też jakiś awansów w czasie służby/skoro był plutonowym to gdzieś istnieją jakieś informacje o awansach może w CAW tam jeszcze nie próbowałam/
Jeśli chodzi o jego losy/ dziadka /to może żle sie ukierunkowałam bo bardziej szukałam jego dziejów na czas okupacji niż na przedwojenne czasy.Więc wybaczcie krótką... dygresję.. /może mi pomożecie gdzie szukać brakujących wiadomości na okres przedwojenny/
Krotki życiorys mojego dziadka /ponieważ urodziłam sie duuuużo póżniej niż on został rozstrzelany więc nie wiem co i jak ...tym bardziej ze mój tato, a jego syn miał 5 lat jak jego- tato został zabity, a jego córka a siostra mojego taty , moja ciocia 10/
Urodził sie w 1906 roku w Jeziórku pow.tarnobrzeski/obecnie też tarnobrzeski, /a Jeziórko- to miejscowość gdzie była Kopalnia Siarki/
Do 1939 roku wiem tylko tyle co z tych fotografii które wam pokazałam i co sama znalazłam na podstawie zdjęć ,bo wszystko co znalazlam to też ubogie info!
Mój Dziadek w okresie okupacji należał do BCH w powiecie tarnobrzeskim był dowódcą drużyny/i wg. tego co udalo mi sie znaleść był więżniem rzeszowskiego zamku w maju 1944 r., czego dowodem jest ,,Afisz śmierci z GG z 27 maja 1944 wg.książki St..Dąrowy -Kostki -Hitlerowskie afisze śmierci,,a rozstrzelany został podobno wg.moich wniosków i tego co znalazłam w książkach w Pustkowie pow.dębicki gdzie był obóz pracy/polecam książkę St Zabierowskiego ,,Pustków hitlerowskie obozy wyniszczenia w służbie poligonu SS/posiadam również kopię afisza na którym widnieje nazwisko Dziadka ,a oryginalny afisz znajduje sie w muzeum w Rzeszowie.
Ale.. jesli chodzi o losy przedwojenne nie wiem prawie nic....
Nie wiem gdzie szukać ... może w CAW /gdzie jeszcze nie próbowałam/
Ogólnie dziękuje za identyfikacjię fotografii ponieważ mój dziadek Franciszek Matyka ur się 5 09 1906r - pierwszą fotkę datuję na ok.1928 a drugą na ok.1932- 1933, bo w 1934 urodziła sie moja ciocia, więc przypuszczam że miał pewne ograniczenia był z rodziny chłopskiej i pewne obowiązki wobec rodziny i ziemi.A za swoją działalność partyzancką w BCH zapłacił swoim życiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
diablo



Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 9

PostWysłany: Sob Lut 09, 2013 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Oddałam do zeskanowania zdjęcie Dziadka do Pana który robił mi renowacje tych zdjęc ,poniewaz nie mam w domu skanera a chciałam aby zrobił to profesjonalnie.Niestety zdjęcie jest małych rozmiarów 6,5 cm na 8,0 cm a w dodatku bardzo zniszczone Podobno wtedy robiono je na szkle a to nie sprzyjało ostrości więc porosiłam aby wyciągnął z tej fotki co się da .Głownie chodziło mi o identyfikacje pułku .Zeskanował mi pagony dla mnie to trochę mało czytelne moze wy coś podpowiecie i pomożecie w załączeniu przesyłam skan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum