Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prośba o pomoc w identyfikacji jednoski wojskowej.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Pon Wrz 10, 2012 8:22 pm    Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji jednoski wojskowej. Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieje że ktoś może mi pomóc z identifikacją jednostki w zdjęciu. Jest na nim jednostka mego dziadka





Mój dziadek , to stojący po lewej stronie wysokiego wzrostu żołnierz. Na tylnej stronie jest napis że zdjęcie bylo zrobione w 1930r w Poznaniu.
Po powięnkszeniu zdjęcia zwróciłem uwagę na naramiennik kaprala i zobaczylem coś podobne na cyfre siedem.



U mego dziadka też jest jakas cyfra na naramienniku , jej rozpoznać nie moge lecz myslie że to taka sama jak u kaprala. Dziwne mi jest to że oprucz mego dziadka i kaprala nikt nie ma na naramiennikach odznak pulkowych. Oprócz tego mam do porównania cyfre pułkową siedem ze zdjęcia znalezionego w internecie.



Może ktoś wie jaka to jednostka wojskowa (numer i nazwa) i jaki to rodzaj wojsk. Będę wdzięczny za każdą pomoc. Z szacunkiem Andrzej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2012 7:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy na forum.

Jeśli zdjęcie faktycznie pochodzi z Poznania i na naramienniku jest rzeczywiście 7 to najprawdopodobniej jest to 7 Pułk Artylerii Ciężkiej. Wydaje się to potwierdzać otok rogatywki kaprala, który raczej nie jest granatowy, tylko właśnie zielony jak w artylerii.

Wiecej informacji o jednostce tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/7_Pułk_Artylerii_Ciężkiej_(II_RP)

Co do cyferek, to normalne było, że posiadała ją zazwyczaj kadra zawodowa i nadterminowa (czyli m.in. kaprale), a nie zawsze występowały u szeregowców (zwłaszcza świeżo po wcieleniu).

Można jeszcze dla pewności spytać sympatycznych Poznaniaków z 7 DAK (na zdjęciu na pewno nie jest dak, bo zamiast pasków byłyby na kołnierzach proporczyki, ale może chłopaki rozpoznają miejsce):

http://www.7dak.fora.pl/index.php?c=3

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiem czy to ważne lecz informuje że mój dziadek był urodzony w 1908 roku we wśi Pozdżimierz , Sokalski powiat , Lwowski obwod Rzymo-Katolickiej parafii. Państwo mi mówiom że to może być 7 pulk artylerii lecz myśliałem że tylko jednostki piechoty mieli na rogach kołnierzy płaszczy sukiennych naszyty ukośne dwubarwne paski.
Oprucz tego czy nie mógł mój dziadek odbywać służbe wojskową w „7 Pulku Piechoty Legionow”( ze zdjecia po wzorah munduruw widać że to hiba jednak jednostka piechoty z numerem siedem) jaki był staciowany w miescie Chełm i Ostrów Mazowiecki i z jakego kolwiek powodu zrobić to zdjęcie w Poznaniu ( jakiś ćwiczenia wojskowe).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również artyleria (oprócz konnej, która miała proporczyki) miała te ukośne dwubarwne paski na kołnierzu.
Ćwiczenia raczej odbywałyby się na którymś z poligonów a nie w Poznaniu. W grę wchodzi jeszcze jakaś wycieczka, ale wtedy żołnierze fotografowaliby się z poznańskimi zabytkami a nie z koszarami.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwróciłem uwage na kobiete w białym chałacie co wygląda przez okno z jakimś oficerem i zastanawiam się czy to może jest szpital wojskowy w Poznaniu . Czy nie mogli żołnierży 7 pulku piechoty z jakiegoś powodu przyjechać do tego szpitalu.
Czy odpowiada wzor butów żołnierży na zdjęćiu tym jaki byli u żołnierży jednostki artyleryjskiej.
Oprócz tego powiększyłem jeszcze jeden fragment zdjęcia.

Jest to żolnierż który siedzi pierwszy po lewej stronie zdjecia. Pod płaszczem na kołnierzu kurtki ma dwubarwne paski trochę dziwnie rozmieszczone. Myślałem że dwubarwne paski rozpoznawcze byłi tylko na płaszczach wojskowych a tutaj mamy na kurtce wojskowej. Co to może znaczyć ?[/img]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeden z Kolegów z GRH 7 DAK stwierdził, że może to być 7 Batalion Sanitarny z Poznania, więc pielęgniarka może być dobrym tropem.

Co do tego paska na kołnierzu to rzeczywiście ciekawa sprawa, szczerze mówiąc pierwszy raz się z tym spotykam.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Pią Wrz 14, 2012 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co mamy. Dziadek pochodził z pod Lwowa lecz zdjęcie było zrobione w Poznaniu. Mamy na naramienniku prawdopodobniej cyfre 7 i umundurowanie piechoty lub artylerii. Z dyskusji na Forum figuruje take możliwe jednostki odbywania służby wojskowej-7 Pulk Piechoty Legionow jaki był staciowany w miescie Chełm i Ostrów Mazowiecki , 7 Pulk Artylerii Cięzkiej staciowany w Poznaniu , 7 Batalion Sanitarny staciowany w Poznaniu .
Prszez prszypadek zobaczyłem w internecie strone 7 pulku artylerii lekkiej (II RP)
Powstał jako 7 Pułk Artylerii Polowej. Swój rodowód wiąże z Polakami walczącymi w armii austriackiej, którzy z chwilą rozpadu monarchii znaleźli się w rejonie Ołomuńca na Morawach. Istniały tam baterie zapasowe jednostek artylerii. Transporty wojskowe z tego rejonu były wysyłane do Warszawy. W listopadzie 1918 zaczęto organizować poszczególne baterie tworząc 1 pap. Ten zaś 20 grudnia 1918 został przemianowany na 6 Pułk Artylerii Polowej. Następnie 23 maja 1919 został on wcielony do 7 Pułku Artylerii Polowej.
Pułk brał udział w walkach 1919, początkowo poszczególnymi bateriami. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej już jako pułk.
Po zakończeniu działań bojowych w 1921 pułk przemieszczono do Częstochowy, która stała się garnizonem pułku. Pułk wchodzi wtedy w skład 7 Dywizji Piechoty.
Z dniem 1 stycznia 1932 jednostka przemianowana została na 7 Pułk Artylerii Lekkiej .
Chyba Częstochowa jest niedalieko od Poznania i to wyjaśnia kolory elementów rozpoznawczych podobnych do arttylerii a mundury piechoty bo wchodziła do 7 Dywizji Piechoty
Co państwo o tym myślą ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Wrz 14, 2012 8:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żołnierze pułku artylerii lekkiej mieliby długie buty do jazdy konnej a nie trzewiki. Z jednostek artylerii pasowałaby tylko artyleria ciężka, bo cześć obsługi dział poruszała się pieszo, więc być może w trzewikach z owijaczami.

Ja jednak skłaniałbym się do wersji z 7 batalionem sanitarnym. Do wersji z piechotą nie pasuje otok na rogatywce kaprala (raczej na pewno nie granatowy).

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam państwo.
Napisałem list do Muzeum Armii Poznań w Poznaniu. Po jakimś czasie otrzymałem odpowiedz. Odpisano mi że budowlia na zdjęciu to prawdopodobniej wschodnie skrzydlo koszar obronnych na poznańskiej Cytadeli (Fort Winary). Wyznaczono to po charakterystycznej rustukowanej elewacii parteru budynku. Mieścily się w nim m. in. biura kwatermistrzostwa i administracji fortu , mieszkania kadry podoficerskiej , kuchnia żolnierska co może wyjaśnić kobiete w białej odzieży.
W latach 1926-1939 w koszarach stacjonował 7 baon telegraficzny . Pracownicy muzeum piszóm że dziadek prawdopodobniej służyłw w tym baonie , nie wykluczone też że skierowano go tam z innej jednostki w celu odbycia kursu szkoleniuwoge.
Czy jest to prawdobodobnie??????
Jaki barwy paskuw na kołnierżach mieli żołnierzy artylerii cężkiej, jednostki łączności ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Nie Wrz 16, 2012 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Łączność: czarno-niebieskie, cała artyleria: czarno-zielone (różnica dla poszczególnych rodzajów artylerii była w wypustce przy zielonej patce).
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Sro Wrz 19, 2012 6:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co państwo myślą , czy nie może to być 7 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (II RP).?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Sro Wrz 19, 2012 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Artyleria plot, jako w całości zmotoryzowana, raczej występowałaby w saperkach a nie w podkutych trzewikach z owijaczami.
_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrzej-Lwow



Dołączył: 09 Wrz 2012
Posty: 7

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2012 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy na naramiennikach noszono numery dywizji czy tylko pułków?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Paź 01, 2012 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pułków.

Warto dodać, że do końca 20-lecia międzywojennego starano się zastępować numery inicjałami patronów lub symbolami.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Zdjęcia i dokumenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum