Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niemieckie Narty Sport Hoffmann z zapięciami UNITAS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger -> Wyposażenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mruk



Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 3

PostWysłany: Nie Sie 25, 2013 7:33 pm    Temat postu: Niemieckie Narty Sport Hoffmann z zapięciami UNITAS Odpowiedz z cytatem

Witam

Na początku jako, że jestem nowym użytkownikiem tego forum, chciałbym się ze wszystkimi serdecznie przywitać, oraz przeprosić jeśli to nie dział identyfikacja;) Zwracam się z ogromną prośbą o identyfikację prawdopodobnie II wojennych nart, niestety na moim forum nikt nie był w stanie mi pomóc. Nazwa wskazuje, że są mało wojskowe ale znów te czubki wyglądają dość staro, mogły być uzywane przez Niemców w czasie II wojny światowej?

http://odkrywca.pl/niemieckie-narty,721811.html#721811

Z góry dzięki

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Wto Sie 27, 2013 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Niemcy uzywali nart cywilnych również, ale otrzymywały one malowanie wojskowe, bardzo charakterystyczne. Był to zielony pas na białym tle :


Oczywiście w uzyciu były również narty nie posiadajace takiego malowania:



Co do Twoich nart - umiejscowiłbym je w latach 20-30 XXw. Ponadto skrót GR to najprawdopodobniej GROSSE, czyli rozmiar.

Mam nadzieje, ze choć troszkę pomogłem.

pozdrawiam
Yuri

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mruk



Dołączył: 23 Sie 2013
Posty: 3

PostWysłany: Wto Sie 27, 2013 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za pomoc, z tym gr to się domyślałem, że chodzi o rozmiar, to zadecydowalo, zeby je zabrać, dopiero potem zobaczyłem logo firmy, bardziej intryguje mnie to bicie KEL w rombie

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Wto Wrz 03, 2013 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mruk napisał:
...bardziej intryguje mnie to bicie KEL w rombie

Pozdrawiam


Obstawiałbym logotyp jakiejś firmy epokowej - niemniej było ich tyle, że nie mam niestety na tyle precyzyjnej wiedzy, by tutaj cos stwierdzić wiążącego.

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Hiob



Dołączył: 18 Paź 2009
Posty: 546

PostWysłany: Sro Wrz 04, 2013 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiazania masz unitasa , ale niekompletne, masz generalnie mix kardahana z unitasem , unitas to integralne wiazanie buta z zamocowanymi paskami ktory zachodzily na piete buta (to tak w skrocie)

Przedni wichajster masz od kardahana , sluzyl on do naciagu linki sprezyny za piecie buta , w unitasie naciag miales na zapietku a dlugosc regulowales paskiem i sprzaczką . Bede mial chwilke czasu wyciagne narty z unitasem z piwnicy i zrobie fotki. Druga sprawa brak fotek spodu narty wiec nie wiem czy maja ostrzone krawedzie. Nie mniej epokowe narty i ciekawe wiazanie (do zrekonstruowania) duzo rzadsze od ppowszechnych kardahanów. w unitasie szerokos buta regulowano dosc dynamicznie za pomoca wkretaka , obracajac srube slimakową na boku wiaznia. W kardahanie trza bylo odkrecac blaszki przesuwac na zebach, czesto nie udawalo sie to za 1 razem, unitas jest mniej klopotliwy.

_________________
Mój strach jest taki ma?y ze mie?ci si? w kieszeni, dlatego zawsze nosze go z sob?.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Gebirgsjäger -> Wyposażenie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum