Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bagnety w Wojsku Polskim

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
melescul



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 1337

PostWysłany: Czw Paź 30, 2008 7:22 pm    Temat postu: Bagnety w Wojsku Polskim Odpowiedz z cytatem

Podstawowe "sylwetki" polskich bagnetów przedwrześniowych polskiej produkcji do karabinu Mauser - z pierścieniem i bez. Póki co udało mi się zdobyć te trzy sztuki - wz. 24 "Perkun", rzadki egzemplarz bez oznaczenia wzoru na głowicy, wz.28 "Perkun" z osłoną ogniową i wz.28 FB RADOM bez osłony ogniowej - ten ostatni niestety w stanie "typowo rekonstruktorskim"

Jaki taki początek...


_________________
"Kiedy kradnie jeden cz?owiek - to kleptomania, kiedy kradnie ca?y naród - to Germania" (Bogdan Wojdowski)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Nie Lis 09, 2008 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój egzemplarz:



świeżo z allegro Wink


Ostatnio zmieniony przez Nirven dnia Pon Maj 11, 2009 3:06 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto i mój, bardzo podobny do Twojego Marcin - Radom, też bez osłony ogniowej. stan nieco lepszy ale też czyszczony, z wymienionymi okładzinami.

Najpierw w towarzystwie mojego 'niemca'. Obie pochwy są niemieckie, ta dolna włąściwie od tamtego bagnetu Wink ale do górnego mam teraz ładną w oksydzie, więc ta dolna pójdzie do malowania na 'polską'.



Sygnatury z obu stron klingi:


I ten najmilejszy dla mnie elemencik - punca odbioru:

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marcin Belgia



Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 2

PostWysłany: Czw Gru 01, 2011 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
To moj pierwszy post na forum i mam nadzieje, ze czas pozwoli wiecej sie udzielac. Zaczne od bagnetow bo temat jest swietny ale trudny i nie do konca poznany. Widze, ze temat sie zaczal dawno temu i praktycznie od razu padl. Pomyslalem, ze szkoda i postanowilem zaczac od bagnetow.

Pokaze podstawowe modele i ich warjacje jakie mam w kolekcji. Jezeli ktos ma jakies ciekawe egzemplaze to niech tez smailo pokazuje!

No to zaczynamy.

wz.22 wczesna produkcja tzw. odwrotka (bicia sa do gory nogami)




wz.22 pozniejsza produkcja, bicia juz wykonanie w "normalny" sposob




wz.24 bagnet z oslona ogniowa. Ciekawostka sa bicia modelu na glowicy. Na bagnecie polska zabka wz.22







wz.28 wczesny z oslona ogniowa. Bagnet zapewne byl zagarniety przez Armie Czerwona o czym swiadczy skreslony numer seryjny. Jest to typowe dla bagnetow ktore przeszly przez rece "wyzwolicieli" ze wschodu...





wz.28 pozny, rowniez nazywany wz.29. Bagnet ten ma najwiecej odmian i dlatego jest najciekawszy modelem.

standardowa wersja




wz.29 pozny tzw. odwrotka, oznaczenia sa odwrotnie niz we wszystkich innych bagnetach




wz.29 pozny tzw. "mobilizacyjny" z data 1939
wykonanie radomskie




i duzo rzadsze wykonanie PERKUN WARSZAWA




Ponizej chyba dwa najrzadsze polskie bagnety. Chyba wszyscy wiedza jak trudno je zdobyc.

wz.29 tzw. "majowy" - tez byl w rekach rosjan




i duma mojej kolekcji wz. 29 fosforanowany (nie mylic z niemieckim wykanczaniem na czarna oskyde!) Bagnet byl w pochwie ktora ma 99% oryginalnej farby i w komplecie byla zabka uniwersalna wz.24. Tak to zostalo znalezione w niemczech.






Na koniec jeszcze tylko zabka wz. 29




Mam nadzieje, ze udalo mi sie odswiezyc temat i pobudzic kolegow do pisania Wink
pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pią Gru 02, 2011 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ty draniu, przez takich jak Ty rekonstruktorzy nie mają co potem do pochwy włożyć Razz

A tak na poważnie, to po pierwsze: witamy na forum, a po drugie: gratuluję przepięknej i bardzo wartościowej poznawczo kolekcji.

Bardzo zainteresował mnie zwłaszcza okaz fosforanowany. Szczerze mówiąc to gdzieś zasłyszałem w temacie bagnetów mobilizacyjnych, że z całej przedwojennej produkcji tylko one były oksydowane. Czyżby raczej chodziło o fosforanowanie i że tylko nieliczne egzemplarze były mu poddawane?

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HUBI



Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 561

PostWysłany: Pią Gru 02, 2011 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszelki duch, kogo tu widzę... Very Happy,
Cieszę się Marcinie że wpadłeś tu do nas.
Pozdro

p.s.
raz kolejny gratulacje pięknej kolekcji (właściwie to niewielki procent Wink ) i tylko szczerze pozazdrościć Cool

_________________
http://www.commforc.fora.pl
https://www.facebook.com/commonwealthbattalion

"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marcin Belgia



Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 2

PostWysłany: Sob Gru 03, 2011 5:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czolem Hubert,
dzieki po raz kolejny za mile slowa Smile Mam nadzieje, ze bede mial czas na pisanie.

Kiler, na pewno slyszales o tych bagnetach. Nie byly one oksydowane tylko wykanczane wlasnie w taki sposob. Ile ich wyprodukowano - nikt tak naprawde nie wie. Kiedys znalazlem informacje, ze ok 10 000 sztuk. Na pewno tylko Radom tak je wykanczal. Do dzis niewiele sie takowych zachowalo wiec mam ogromne szczescie, ze jeden wyladowal w mojej kolekcji.

Co do reenactingu - to zbyc cenne zabawki zeby z nimi biegac na rekosntrukcje Smile Ze zwyklym wz. 28 mozna ale nie z takimi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Ekwipunek i wyposażenie Wojska Polskiego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum