Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci
Forum Stowarzyszenia
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rekonstrukcje historyczne - inne epoki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yuri



Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 3178
Skąd: www.frysztak.pl

PostWysłany: Sob Lip 31, 2010 9:50 pm    Temat postu: Rekonstrukcje historyczne - inne epoki Odpowiedz z cytatem

Byłem dzisiaj na rekonstrukcji późnośredniowiecznej i poza - moim zdaniem - totalnie dupnym odtworzeniem tej jakże pięknej epoki naszło mnie na poszukanie garści info o Grunwaldzie tegorocznym. Tutaj wpis pewien z blogu:

http://www.fuscher.com.pl/1382/?p=107#comment-360

... a tutaj kilka zdjęć uczestników (samuraja nie dopuszczono ponoć w ostatniej chwili):
http://picasaweb.google.com/118039849138431430741/Grunwald2010?feat=directlink#5497873676446994626

http://gallery.ordugh.org/v/historyczne/Grunwald2010/IMG_3547.jpeg.html

Macie jakieś własne spostrzeżenia z imprez innych epok? Bo ja na razie widziałem wczesne i późne średniowiecze i o ile to pierwsze miało swój urok to stwierdzam, że II Wojna kopie dupę Laughing

_________________
War, war never changes...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
mario33



Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 2628

PostWysłany: Sob Lip 31, 2010 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

grunwald jest festynem od wielu lat... dlatego z zasady tam mnie nie ma. jak widze gosci w 1410 w zbrojach husarii to mysle - oni tez maja swoich rekonowcow Wink lol ...

patrzac szerzej - inscenizacje, te 2 wojenne tez, sa prawie zawsze dodatkiem do lansowania sie politykow i wszelkiej masci lokalesow i mizdrzenia sie do prezia/posla/innej swoloczy. Sam wiesz o tym najlepiej - pamietasz koncowke imprezy stalingradzkiej kolo Przemysla ?

Organizacja tak wielkiej imprezy zawsze ma jakies braki, trzeba calowac d..y vipow, a nie rekonstruktorow... ja jestem realistą.

_________________

Es steht ein kleines, kleines Edelweiß
auf einer steilen, steilen Felsenhöh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Nie Sie 01, 2010 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałem trochę o tegorocznym Grunwaldzie i nawet słuchałem na żywo relacji w radiu. Relacja była fajna, zwłaszcza że w swoim stylu komentował to pan który zwykle komentuje mecze piłkarskie i co się okazało, bardzo interesuje się też historią.

Co do Grunwaldu, to z wypowiedzi uczestników wynika, że są oni tylko dodatkiem do dmuchanych pałaców i festynu z disco-polo. Są tylko złem koniecznym, bo najlepiej jakby dało się zrobić Grunwald bez rycerzy. Poza tym zero przygotowania - tak jakby wystarczyło dac tabliczkę Grunwald i wszystko samo się cudownie zrobi. Brakło też policjantów do pilnowania porządku i regulacji ruchu, no ale przecież w tym samym czasie parę ich setek strzegło tej tzw. "parady równości" czy jakoś tam.

W maju natomiast byłem na inscenizacji XVII-wiecznej w Zawieprzycach niedaleko Lubartowa i muszę powiedzieć, że wrażenia bardzo pozytywne - klimat jak z Crimena, którego nomen-omen uwielbiam (zarówno serial jak i książkę), piękne stroje i kupa ślicznie ubranych kobiet - tego troszkę w reku II wojny brakuje.

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nirven



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 89

PostWysłany: Nie Sie 01, 2010 8:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grunwaldu niestety nie dane mi było oglądnąć, ale widzałem kilka reportaży telewizyjnych i pojawiło się tam kilka "smaczków", np. grupka wojów wyglądających jak wczesnośredniowieczni drużynnicy, czy broń nieadekwatna do epoki lub stroju - np. rycerz w pełnej płytowej z siekierką drwala za pasem, lub czymś pokroju glewi (bo jak on niby by tym wywijał???).

W rekonstrukcjach walk po II wojnie światowej - tu konkretnie amerykanie z lat bodajże 80-tych - widziałem sporo elementów współczesnych, wynikających być może z podejścia "to było niedawno więc wszystko podobne", ale spotkałem się z tym tylko raz.

Bardzo przyjemne wrażenia miałem na kilku piknikach i imprezach wczesnośredniowiecznych, np. krakowskiej Rękawce - jak co roku tam jestem to zawsze pojawia się coś nowego, ciekawego, wartego obejrzenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARTUT



Dołączył: 17 Gru 2007
Posty: 965

PostWysłany: Pon Sie 02, 2010 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bawiłem się swego czasu w średniowiecze i w XVII wiek, więc dużo widziałem i słyszałem.

W średniowieczu niestety między grupami panuje wielka, niczym nie zmącona, szczera i pachnąca nienawiść. O ile wśród rekonstruktorów ludzie się pośmiewują z niektórych grup, o tyle wśród "rymcerzy" porobiło się masę różnych frakcji, które skutecznie się zwalczają. Dodatkowo, konkurencja w obstawianiu wiejskich festynów i turniejów w Galeriach Handlowych sprawia, że o kilkaset złotych ludzie są w stanie sobie skakać do gardeł. Oczywiście nie brakuje też popeliniarstwa i biegania w zbrojach sklepanych z rynny i starego piecyka.

W XVII niestety od pewnego czasu zaczęło robić się podobnie. I o ile XVII miała dobry okres, o tyle teraz "Sarmatów" w dużej mierze robią kupczyki i tanie cwaniaczki, które o każdą złotówkę są w stanie się pozabijać, a jakbyś im dał miskę maku z piaskiem to nim zdążysz powiedzieć "soczewica, koło, miele młyn" to pięknie Ci wszystko podzielą. Fantazji w nich tyle co kot napłakał. A choćbyś uszył żupan ręcznie, z materiału tkanego na starych krosnach, to zawsze ci ktoś prtzylezie i powie, że niehistoryczny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kiler



Dołączył: 17 Lis 2007
Posty: 3477

PostWysłany: Pon Sie 02, 2010 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jeszcze taki branżowy dowcip:

Wiecie czym różni się pojka od markietanki Question
Zakresem usług Laughing

_________________
Pozdrawiam

Przemek "kiler"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Stowarzyszenie Pasjonaci Munduru i Pamięci Strona Główna -> Kantyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum